Koniec subsydiowania usług publicznych na Białorusi

Rządowy Program Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Rozwoju Białorusi na lata 2016-2020 zakłada dojście do pełnej odpłatności za usługi świadczone przez przedsiębiorstwa komunalne.

Przez lata na Białorusi usługi komunalne czy funkcjonowanie transportu publicznego było subsydiowane przez państwo. Od czasu ostrego kryzysu finansowego w 2011 roku władze tego kraju odchodzą od tej praktyki, przerzucając koszty usług na ich beneficjantów.

Rząd Andrieja Kobiakowa zatwierdził przepisy wykonawcze do Program Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Rozwoju Białorusi na latach 2016-2020. Zakładają one stopniowe odchodzenie od subsydiowania usług. Według postanowienia Rady Ministrów nr 18 do końca 2017 roku subsydiowanie opłat za usługi komunalne zostanie obniżone do 25 proc. kosztów, by w 2020 roku osiągnąć pełne pokrycie przez beneficjentów. W przypadku usług transportowych w 2018 roku subsydia mają nie przekraczać 20 proc. realnych kosztów. Pełne pokrycie kosztów przez beficjantów ma zostać osiągnięte także w przypadku opłat za energię elektryczną. Jak tłumaczy portal tut.by, działania te podejmowane są pod naciskiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Władze Białorusi ubiegają się o kredyt MFW równoważący finanse tego państwa. W czasie negocjacji przedstawiciele Funduszu postawili szereg warunków liberalizacji białoruskiego systemu gospodarczego.

tut.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply