Zakup przez polskiego potentata miedziowego kanadyjskiej spółki Quadra FNX pozwolił mu na przejęcie olbrzymich złóż rudy Sierra Gorda na pustyni Atacama.

Złoża są tak wielkie, że będą pozwalały na wydobycie około 220 tys. ton miedzi rocznie. To ponad połowa rocznej produkcji w trzech polskich kopalniach należących do KGHM. W tym tempie będzie można eksploatować chilijską kopalnię przez 23 lata. Oznaczać to może znaczne wzmocnienie polskiego potentata, który za przejęcie Quadra FNX wyłożył 2,9 miliarda dolarów, co było największą inwestycją zagraniczną w historii przemysłu.

Przy tworzeniu odkrywkowej kopalni Sierra Gorda pracowało 10 tys. osób. Eksploatować ją będzie załoga licząca 2 tys. osób pracujących pod nadzorem polskich inżynierów. Nadano jej imię Ignacego Domeyki – odkrywcy, geologa i inżyniera, który w XIX wieku walnie przyczynił sie do rozwoju Chile.

natemat.pl/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zan
    zan :

    Fajnie. Miejmy nadzieję, że Polacy nie wdepneli w kolejne Możejki albo nie okaże się, że KGHM przeinwestował, bankrutuje i za chwilę jakiś inwestor strategiczny kupi go za grosze.

  2. jerzyjj
    jerzyjj :

    POLSKA PRZEKRETAMI STOI…
    Znajdujące się pod powierzchnią Głogowa złoże Bytom Odrzański trafiło w ręce kanadyjskiej firmy reprezentowanej przez byłego prezesa KGHM. Bytom Odrzański zawiera 8 milionów ton miedzi wartej od 700 milionów do ponad miliarda dolarów.
    W kwietniu 2012 roku miedziowy kombinat złożył w resorcie środowiska wniosek o koncesję na poszukiwanie złóż. Ministerstwo długo nie dawało jednak odpowiedzi, mimo że prośba powinna być rozpatrzona w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy.
    Tymczasem w sierpniu konkurencyjny wniosek złożyła firma Leszno Copper. Spółkę kontroluje kanadyjski fundusz Lumina Capital Limited Partnership. Zarejestrowana jest w Luksemburgu, a jej dyrektorem generalnym jest Stanisław Speczik, do 2004 roku prezes KGHM, wcześniej między innymi dyrektor naczelny Państwowego Instytutu Geologicznego, a obecnie członek jego Rady Naukowej.