W uzgodnionym przez frakcje Parlamentu Europejskiego projekcie rezolucji o Polsce można przeczytać o zaniepokojeniu w związku z przeciągającym się kryzysem wokół TK. Apeluje on również do Komisji Europejskiej o zbadanie innych ustaw, które mają naruszać konstytucję i zasady UE.

Z projektem zgadzają się frakcje Europejskiej Partii Ludowej, Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, Liberałów, Zielonych oraz Zjednoczonej Lewicy Europejskiej. Rezolucja ma zostać przyjęta 14 września podczas sesji europarlamentu w Strasburgu. Dzień wcześniej zaplanowano debatę. Ostateczna decyzja na temat włączenia rezolucji w porządek obrad zapadnie poczas spotkaniu liderów grup politycznych w PE w czwartek. Przeciw debacie wypowiada się frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS.

Rezolucja powtórzy opinię wyrażoną w pierwszej tego typu uchwale z 13 kwietnia 2016 roku w sprawie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. W tekście pada stwierdzienie, że “paraliż Trybunału Konstytucyjnego zagraża demokracji, prawom podstawowym oraz rządom prawa w Polsce”. Europosłowie większość frakcji podkreślają, że do tej pory nie wypracowano kompromisu, nie wdrożono opinii Komisji Weneckiej Rady Europy w tej sprawie, jak również, że nie doszło nie opublikowano wszystkich wyroków TK, w tym z 9 marca 2016 roku w sprawie grudniowej ustawy o Trybunale oraz z 11 sierpnia 2016 roku w sprawie ustawy lipcowej.

W projekcie dokumentu można znaleźć pochwałę Komisji Europejskiej za prowadzenie dialogu z Polską w sprawie kryzysu związanego z TK. Parlament wezwie rząd w Warszawie, aby w ciągu trzech miesięcy, jakie ma ma na odpowiedź na rekomendacje KE we współpracy z wszystkimi partiami w Sejmie znalazł rozwiązanie zgodnez opinią Komisji Weneckiej i zaleceniami KE.

Jednak w przeciwieństwie do pierwszej rezolucji z kwietnia, nowy projekt odnosi się do innych spraw, które zdaniem europosłów mogą naruszać polską konstytucję i zasady rządów prawa oraz zapisy unijnej Karty Praw Podstawowych. Dotyczy to ustaw o mediach, o policji, o prokuraturze, Kodeksu postępowania karnego, ustawy antyterrorystycznej, o służbie cywilnej, jak również planów zwiększenia wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej oraz kwestii “zdrowia reprodukcyjnego kobiet”.

Europarlament wezwie Komisję Europejską, by to właśnie ona w zastępstwie Trybunału Konstytucyjnego zbadała te ustawy pod kątem zgodności z prawem UE.

kresy.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply