Komentując wyniki wczorajszego referendum we Włoszech polski minister spraw zagranicznych przewidywał, że mogą one pociągnąć za sobą wielkie polityczne zmiany w tym kraju.

Około 60% głosujących Włochów odrzuciło wczoraj cały pakiet powaznych zmian systemu politycznego proponowany przez centrolewicowy rząd Matteo Renziego. Po swojej klęsce premier Renzi już podał się do dymisji. W wywiadzie dla programu trzeciego Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski odeniał, że w przypadku szybkich przedterminowych wyborów bardzo prawdopodobne jest dojście do władzy centroprawicowej koalicji. “Te siły zapowiadają duże zmiany w polityce włoskiej, łącznie z wyjściem ze strefy euro. “To byłaby znacząca zmiana, gdyż to jest trzecia, czwarta gospodarka europejska. Po Wielkiej Brytanii byłby to znaczący cios nie tylko dla UE, ale również dla strefy euro” – zaznaczył Waszczykowski.

Waszczykowski odniósł się także do zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Austrii Alexandra Van der Bellena. Jak uznał, pod jego władzą polityka zagraniczne Austrii się nie zmieni. Komentując z kolei przyszłe wybory parlamentarne w Niemczech stwierdził, że Angela Merkel jest najlepszym z realnych pretendentów do zajęcia fotela kanclerza – “nie widać dobrej alternatywy” – jak to ujął Waszczykowski. Jej politykę ocenił jako “stabilną” i “odpowiadającą interesom Polski”. Jednocześnie twierdził, w razie zwycięstwa Marine Le Pen w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji, Europie grozi “zamieszanie”.

Czytaj także: Grzegorz Braun dla Kresów.pl: nie należy mówić o „aferze Greya”, ale o „aferze Waszczykowskiego” i całego układu rządowego

polskieradio.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. ka9q
    ka9q :

    Odczepienie się od strefy euro da Włochom autonomię w zarządzaniu polityka monetarną, tak mają regulacje Niemiec. Swoją drogą jest to krok, który jest jedyny możliwy bo Niemcy już nie maja zasobów na finansowanie krachu Włoch a toksyczne kredyty to ok. 28% włoskiego PKB więc koniec końców nawet sami Niemcy są zainteresowani wywaleniem Włoch ze strefy euro.