– Czy po 10 latach funkcjonowania Biełsat polepszył relacje polsko-białoruskie? Czy Związek Polaków na Białorusi został zarejestrowany, czy skasowany? Skoro tamte instrumentu nie doprowadziły do polepszenia relacji z Białorusią, to może spróbujmy innych – mówi w wywiadzie dla Wprost Witold Waszczykowski.

– Nie chcę grać z Białorusinami. Ja chcę się z nimi ułożyć– powiedział w wywiadzie dla tygodnika „Wprost” szef polskiej dyplomacji, Witold Waszczykowski, odnosząc się do kwestii przyszłości stacji TV Biełsat, kierowanej przez Agnieszkę Romaszewską-Guzy. Minister mówił, że powstał plan modernizacji tej stacji i przekształcenia jej w nowoczesną telewizję internetową, co miałoby zwiększyć jej zasięg. Waszczykowski nawiązywał też do efektów działań Biełsatu na polu polepszania relacji na linii Warszawa – Mińsk:

– Czy po 10 latach funkcjonowania Biełsat polepszył relacje polsko-białoruskie? Czy Związek Polaków na Białorusi został zarejestrowany, czy skasowany? Skoro tamte instrumentu nie doprowadziły do polepszenia relacji z Białorusią, to może spróbujmy innych.

PRZECZYTAJ: Dotacje dla TV Biełsat obcięte o 2/3? Romaszewska: to oznacza likwidację stacji

Waszczykowski mówił również, że „strona białoruska jest otwarta na transmisję TVP Polonia, która mogłaby wchłonąć redakcje zagraniczne, w tym również TV Biełsat”.

Wcześniej „Nasz Dziennik” podawał, że białoruskie władze są gotowe dopuścić polski kanał do nadawania naziemnego w swoim kraju, w zamian za ograniczenie nadawania TV Biełsat.

Doniesienia te zaniepokoiły działaczy białoruskiej opozycji, którzy są szczególnie mocno wspierani przez Polskę i jej kolejne rządy. Ich zdaniem niezależne białoruskie media są jedną z dróg do demokratyzacji społeczeństwa Białorusi.

Karczewski zaprzeczył temu, by Biełsat i inne media stały się kartą przetargową w stosunkach polsko-białoruskich:

– Żadnego handlu z białoruskimi władzami nie było. Przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego wykazali niepokój w związku z możliwą likwidacją Biełsatu, ale my te niepokoje rozwialiśmy.

Wypowiedź Karczewskiego nagłaśniała TV Biełsat, podkreślając przy tym, że świadczy ona o poparciu ze strony Polski dla tej stacji.

CZYTAJ TAKŻE:

Telewizja Biełsat wyprodukowała film oskarżający Żołnierzy Wyklętych o ludobójstwo na Białorusinach

Ks. Isakowicz-Zaleski i Krzysztof Bosak krytykują TV Biełsat za film oskarżający Żołnierzy Wyklętych o ludobójstwo na Białorusinach

Rząd: film szkalujący Żołnierzy Wyklętych zgodny z polityką historyczną państwa polskiego

CZYTAJ WIĘCEJ:

Winnicki o możliwej likwidacji TV Biełsat: MSZ powinno poczekać na ustępstwa Mińska ws. Polaków na Białorusi

Zamknięcie Biełsatu – w dobrym kierunku ale za szybko

Szef polskiego MSZ chwalił się również licznymi wizytami zagranicznymi i działaniami polskiej dyplomacji, które jego zdaniem przeczą tezom o izolacji Polski na arenie międzynarodowej czy ochłodzeniu relacji np. z Niemcami:

– Odbyłem w zeszłym roku ponad 70 wizyt zagranicznych i miałem rozmowy z najważniejszymi partnerami. Ożywiliśmy Grupę Wyszehradzką i cały region międzymorza, mamy świetne relacje z Wielką Brytanią, a z Niemcami już dawno nie odbywaliśmy tak intensywnych spotkań. NATO podjęło decyzję o wzmocnieniu naszego bezpieczeństwa. Na jakiej podstawie można zarzucać nam izolację?

Waszczykowski mówił również o „radykalnej zmianie wektorów polskiej polityki zagranicznej”. – Przez lata polska dyplomacja uznawała, że wystarczy być, bo wejście do NATO i UE realizuje nasze strategiczne cele– mówił minister zaznaczając, że w efekcie zlikwidowano ponad 30 placówek dyplomatycznych, oficjalnie z uwagi na oszczędności, które obecnie są odtwarzane m.in. w celach stymulowania większej wymiany handlowej.

– (…) szukamy narzędzi realnych wpływów– tłumaczył minister. – Członkostwo w UE i NATO też nie jest celem samym w sobie, tylko narzędziem. Naszym celem jest upodmiotowienie Polski, zdobycie wpływów w tych instytucjach, dzięki którym możemy współdecydować przynajmniej o polityce wschodniej tych instytucji. I to nam się udaje realizować. A że nas krytykują? Niektórzy chcieliby mieć do czynienia z Polską spolegliwą, podporządkowaną, a nie z Polską asertywnie realizującą swoje interesy narodowe.

Odnośnie stosunków polsko-amerykańskich Waszczykowski mówił, że „jesteśmy bardziej pełni nadziei, niż obaw”, m.in. w kontekście wzmacniania tzw. wschodniej flanki NATO. Zaznaczył także, że przybywający do Europy migranci wcale nie chcą przyjeżdżać do Polski i stąd sprzeciwia się przesiedlaniu ludzi „siłą i na masową skalę”.

Czytaj również:

Waszczykowski: trzeba przypominać Amerykanom, że wciąż potrzebują Europy

Waszczykowski: Bez zwrotu wraku Tu-154M nie ma mowy o poprawie stosunków z Rosją

Wprost / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply