Szkocki parlament przyjął we wtorek uchwałę opowiadającą się za zachowaniem członkostwa Szkocji we wspólnym rynku Unii Europejskiej nawet po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Wniosek poparło 86 posłów, 36 było przeciw.

W treści zgłoszonej przez rząd rezolucji podkreślono, że parlament jest świadomy negatywnego wpływu rezygnacji z członkostwa w europejskim rynku wewnętrznym na Szkocję i Wielką Brytanię.

Jak podkreślono, w sytuacji gdyby Wielka Brytania zdecydowała się na opuszczenie wspólnego rynku, Szkocja powinna szukać alternatywnego podejścia, co mogłoby wymagać przekazania przez rząd w Londynie większych uprawnień lokalnym władzom.

W grudniu 2016 r. rząd w Edynburgu przedstawił strategię Miejsce Szkocji w Europie, która zawierała szereg proponowanych rozwiązań zapewniających zachowanie elementów członkostwa w Unii Europejskiej po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Wśród rozważanych przez polityków scenariuszy znalazło się także zorganizowanie drugiego referendum w sprawie niepodległości Szkocji.

Czytaj również: Szkocja: nowe referendum ws. niepodległości najprawdopodobniej odbędzie się przed 2020

Przyjęta uchwała szkockiego parlamentu stoi w jaskrawej sprzeczności z przedstawionymi we wtorek przez premier Theresę May planami brytyjskiego rządu, wśród których jest m.in. jednoznaczna zapowiedź opuszczenia wspólnego rynku Unii Europejskiej.

-Swoimi dzisiejszymi komentarzami premier sprawiła, że ten wybór(niepodległości – red.) stał się bardziej prawdopodobny– powiedziała szefowa autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon. Według najnowszych sondaży taki scenariusz popiera ok. 46 proc. Szkotów.

W referendum z czerwca 2016 roku w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej 62 proc. Szkotów zagłosowało przeciw Brexitowi; jednak w skali całego kraju podjęto wówczas decyzję o wyjściu ze Wspólnoty.

kresy.pl/ pap

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply