– Układ stowarzyszeniowy nie jest krokiem do członkostwa Ukrainy we Wspólnocie – taką deklaracje, w wyniku szantażu ze strony Holandii, mają przyjąć w czwartek przywódcy UE.

W wywiadzie dla „Financial Timesa” Mark Rutte zapowiedział, że jeśli obawy Hagi co do integracji Ukrainy z UE nie zostaną w tym tygodniu uwzględnione, to natychmiast wystąpi do holenderskiego parlamentu o odrzucenie umowy z Ukraińcami. Holandia to jedyny kraj, który do tej pory nie ratyfikował umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina i stąd nadal obowiązuje ona na zasadach tymczasowych.

W kwietniowym referendum aż 60 proc. Holendrów odrzuciło porozumienie. Mimo tego, że nie było ono wiążące, to wszystkie główne partie w holenderskim parlamencie uznały, że tę opinię należy uwzględnić. Ponadto, w związku z sondażami wskazującymi na potencjalne zwycięstwo Partii Wolności Geerta Wildersa w marcowych wyborach, większość holenderskich polityków jest zdania, że kwestię Ukrainy należy poświęcić w imię walki z Wildersem.

Przeczytaj: Premier Holandii: Ukraina nigdy nie powinna zostać członkiem UE

Premier Rutte chce odrębnej deklaracji wszystkich przywódców UE, w której zostanie jasno powiedziane, że układ stowarzyszeniowy ani nie przybliża Ukraińców do członkostwa we Wspólnocie, ani nie oznacza dla nich jakichkolwiek gwarancji bezpieczeństwa.

Tego rodzaju oświadczenie byłoby sprzeczne z dotychczasowym stanowiskiem Polski, państw bałtyckich, Szwecji i niektórych innych krajów Europy Środkowej. Ich zdaniem, drzwi do UE powinny być dla Ukrainy otwarte, zaś układ stowarzyszeniowy, zakładający przyjęcie przez Kijów przytłaczającej większości prawa europejskiego, zasadniczo zbliża Ukraińców do akcesji.

Jeden z dyplomatów z Rady UE, cytowany przez „Rzeczpospolitą” powiedział, że jest zamiar przyjęcia deklaracji, która z jednej strony będzie głosić, że umowa z Kijowem rzeczywiście nie stanowi kroku w kierunku przystąpienia Ukrainy do Unii. Z drugiej zaznaczono by, że taka akcesja nie jest wykluczona. Dyplomata uważa, że nawet kraje członkowskie najbardziej przychylne Ukrainie przyjmą ten dokument, bo spełnienie groźby holenderskiego premiera „byłoby dla wszystkich znacznie gorsze”.

Jeśli Holandia zawetuje układ stowarzyszeniowy, zostanie on odrzucony i trzeba będzie nie tylko negocjować nowy dokument, ale także przeprowadzić jego ratyfikację we wszystkich krajach UE.

Rp.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply