Rząd przyjął założenia polskiej polityki zagranicznej na 2017 rok, przedstawione przez szefa MSZ

Dzień przed posiedzeniem rządu, na którym przyjęto dokument, odbyło się spotkanie nt. polityki zagranicznej Polski z udziałem szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

We wtorek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zapoznał Radę Ministrów z działaniami polskiej dyplomacji w 2016 roku. Przedstawił również „Założenia polskiej polityki zagranicznej na 2017 rok”.

Dokument ten szczegółowo ujmuje działania polskiej dyplomacji w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy i ma charakter niejawny. Tekst składa się z oceny międzynarodowego otoczenia Polski oraz szczegółowych zadań realizacji polskiej polityki zagranicznej przez MSZ oraz polskie placówki dyplomatyczne. Dokument został przyjęty przez rząd. Na jego podstawie szef polskiej dyplomacji w najbliższych tygodniach przedstawi Sejmowi informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej na 2016 rok.

Do priorytetowych kierunków polskiej polityki zagranicznej w 2017 roku należą: bezpieczeństwo, silna pozycja Polski w Europie i Unii Europejskiej, integracja regionu, polityka wschodnia, globalne i ekonomiczne interesy Polski na świecie, sprawy konsularne i polonijne.

Przeczytaj: Wiceminister Szymański: Decyzja ws. Biełsatu ma podłoże finansowe, nie polityczne

Portal wPolityce.pl, powołując się na swojego informatora podał, że w poniedziałek, przed posiedzeniem rządu, doszło do spotkania „na szczycie” ws. polityki zagranicznej Polski, z udziałem szefa MSZ oraz premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Miało ono trwać 2,5 godziny, podczas których omówiono wszystkie ważniejsze kwestie poświęcone międzynarodowym relacjom Polski. Zdaniem informatora portalu pokazuje to, „wszystkie najważniejsze plany i działania MSZ są akceptowane i wspierane przez kierownictwo polityczne obozu rządzącego”.

Przeczytaj również:

Waszczykowski: Nie chcę grać z Białorusinami, chcę się z nimi ułożyć

Waszczykowski wątpi w sens dialogu z Rosją

Z kolei wyraźnie prounijny wiceszef MSZ w rządzie PO, Rafał Trzaskowski ocenił dotychczasową politykę zagraniczną PiS jako „żart”. Jego zdaniem, została ona „zrujnowana”, a rząd zupełnie nie angażuje się w politykę wschodnią.

– Rząd nic nie robi na Ukrainie, Mołdawia jest zapomniana, mamy dziwne kontakty z Białorusią– mówił Trzaskowski, który uważa, że poza Węgrami i Wielką Brytanią Polska nie ma żadnych sojuszników w UE, co w jego opinii grozi pozbawieniem naszego kraju „wpływu na cokolwiek”. Dodał również, że obecnie Polska „jest w kompletnej izolacji, jeśli chodzi o kanały nieformalne”.

Wcześniej Trzaskowski, jeszcze jako wiceszef polskiej dyplomacji mówił w kontekście kryzysu migracyjnego w UE, że przyjmowanie przez Polskę tylko chrześcijan byłoby „absurdem”, gdyż byłby to przejaw dyskryminacji. Później argumentował, że z podjętej przez rząd Ewy Kopacz decyzji o sprowadzaniu migrantów nie można się wycofać.

Z kolei w czasie trudnej sytuacji w rejonie Mariupola na Ukrainie, Trzaskowski sprzeciwiał się przeprowadzeniu akcji ściągnięcia mieszkających tam Polaków do Polski. Jego zdaniem sprowadzanie Polaków z Ukrainy podważałoby status Ukrainy jako państwa silnego i demokratycznego i dlatego Warszawie trudno sobie na to pozwolić.

Czytaj także: Jak PO zamieniła polskie MSZ w „Agencję Wspierania Ukrainy”

RIRM / wpolityce.pl / rp.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. gan
    gan :

    Trump będzie zaprzysiężony 20 stycznia i od tej daty najprawdopodobniej nastąpi szereg burzliwych zmian w geopolityce światowej. Tacy mało poinformowani ludzie jak ja czekają co przyniesie życie. Na szczęście nasze minister Waszczykowski to światły człowiek, zna się na rzeczy i dlatego ma już gotowy plan na najbliższy rok.

  2. zefir
    zefir :

    W sprawie polityki zagranicznej prezydenta-elekta Trumpa świat jeszcze nie jest wtajemniczony,dlatego plan polskiej polityki zagranicznej na 2017r został utajniony.Polska polityka zagraniczna nie jest samodzielna,jest funkcją polityki jej Pana i Hegemona,dlatego jeszcze poczekamy nim się z nią zapoznamy.