Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył we wtorek, że Moskwa zamierza zwlekać najdłużej, jak to możliwe ze zniesieniem embarga na zachodnią żywność. Zastrzegł przy tym, że nie chodzi o kontrsankcje, lecz o ochronę własnego rynku.

– Będziemy to przeciągać najdłużej, jak to możliwe– powiedział rosyjski prezydent na posiedzeniu Ogólnorosyjskiego Frontu Narodowego (ONF), w odpowiedzi na pytanie dotyczące zniesienia kontrsankcji.

Putin oznajmił, że działania podjęte przez Rosję dotyczyły ograniczenia dostaw produktów rolnych w celu ochrony rynku krajowego. Zrobiliśmy to świadomie i faktycznie wykorzystaliśmy te – nazwijmy to – krótkowzroczne decyzje, jakie zostały podjęte wobec naszego kraju ze strony naszych tak zwanych partnerów, którzy wprowadzili te sankcje– powiedział rosyjski prezydent.

Ocenił, że wszyscy producenci w kraju są zainteresowani, by ta sytuacja trwała jak najdłużej.

7 sierpnia 2014 roku Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii. W roku 2015 restrykcje przedłużono do sierpnia roku 2016, a w czerwcu tego roku. – do końca 2017 roku.

Unia Europejska wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji latem 2014 roku w związku z eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy i wspieraniem przez Moskwę prorosyjskich rebeliantów. Restrykcje obejmują m.in. ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

kresy.pl/pap

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tutejszym
    tutejszym :

    No i mamy przyczyny dla których Putin wprowadził embargo na produkty żywnościowe z Polski. Nie miało to żadnego związku z dupowłazem Tuskiem i jego pozycją na kolanach wobec Rosjan. Rosja myśli strategicznie, a to że ileś tam milionów rosyjskich emerytów umrze z głodu nie liczy się. Liczy się tylko końcowy bilans zysków i strat.

  2. tagore
    tagore :

    Sprawa była jasna już dwa lata wstecz gdy wyjaśniła się skala inwestycji rosyjskich w sektorze rolno spożywczym. Zachodnie firmy produkujące linie dla przemysłu spożywczego zostały zasypane zamówieniami.

    tagore