Polskie rząd razem z węgierskim zawetowały unijne rozporządzenie, które ma m.in. regulować sprawy majątkowe międzynarodowych małżeństw, a także związków partnerskich – w tym jednopłciowych.

Jest to pierwsze weto nowego rządu w UE. Obecny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro do końca próbował wynegocjować zgodę na przyjęcie rozporządzenia dotyczącego tylko i wyłącznie małżeństw. Polski rząd był gotowy zaakceptować dokument pod warunkiem zagwarantowania polskim sądom możliwości niestosowania przepisów rozporządzenia do małżeństw homoseksualnych. Propozycja kompromisu została jednak odrzucona.

Było to stanowisko zbliżone do zajmowanego przez poprzednie władze. Jak ujawniono wcześniej, rząd PO-PSL poprosił, by nie poddawać tej kwestii pod głosowaniem przed wyborami parlamentarnymi – z obawy przed możliwymi konsekwencjami politycznymi. Zdecydowanie oponowały przeciwko temu kraje radykalnie walczące o pełne równouprawnienie związków homoseksualnych z małżeństwami, głównie Szwecja i Holandia.

Korespondentka radia RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon uważa, że weto polskiego rządu uderzy w polskie małżeństwa oraz tzw. związki partnerskie, które wyjechały do UE, które nie skorzystają z uproszczonych procedur dotyczących dziedziczenia, czy podziału majątku.

Jednak polscy dyplomaci tłumaczyli, że Polska nie mogła się zgodzić na przyjęcie rozporządzeń o małżeństwach i związkach partnerskich, gdyż istnieje obawa, że byłby to precedens i wymuszenie na naszym kraju legalizacji związków partnerskich tzw. tylnymi drzwiami. Uwagi na ten temat podnoszone były również w Polsce.

Większość krajów UE, przede wszystkim Niemcy, Francja, Holandia, Szwecja i Austria zapowiedziały, że i tak przyjmą rozporządzenia.

Rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply