Plany zakładają zmniejszenie składek, ale jednocześnie nałożenie ogólnoeuropejskich podatków.

Plany reformy unijnego budżetu zostały przedstawione w Parlamencie Europejskim przez byłego premiera Włoch i byłego komisarz Mario Monti. Stwierdził on, że reforma struktury unijnego budżetu jest konieczna, aby uniknąć sporów na temat wysokości składek do wspólnej kasy. Monti zapowiedział: Nikt nam nie może zarzucić, że reforma pozostanie w sferze marzeń, bo to bardzo pragmatyczne podejście do unijnego budżetu. Ta sprawa jest oczywiście delikatna i zapewne zostanie przyjęta w niektórych krajach sceptycznie.

Zmiany zakładają ograniczenie polityki spójności, z której Polska obecnie korzysta najwięcej. Podomnie zmniejszone zostałyby środki na wspólną politykę rolną.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Premier Włoch grozi Polsce i krajom Europy Środkowej obcięciem funduszy unijnych

Zamiast składek budżet unijny zasilany byłby nowym, unijnym podatkiem. Miałby on być pobierany m.in. od transakcji finansowych, dochodów dużych firm, a także od emisji dwutlenku węgla.

Raport opracowany przez grupę ekspertów pod przewodnictwem Montiego będzie brany pod uwagę przez Komisję Europejską, która będzie w tym roku przygotowywać się do negocjacji projekt nowego budżetu po 2020 roku.

kresy.pl / polskieradio.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply