Komisja Europejska uważnie przeanalizuje opinię Komisji Weneckiej i „wyciągnie odpowiednie wnioski w ramach prowadzonego dialogu z polskimi władzami”. Kilku ważnych europolityków wezwało z kolei polskie władze do respektowania opinii KW, apelując do KE o zaangażowanie się w sprawę.

Komisja Europejska stwierdziła oficjalnie, że uważnie przeanalizuje opinię Komisji Weneckiej i „wyciągnie odpowiednie wnioski w ramach prowadzonego dialogu z polskimi władzami. Komisja powróci do dyskusji o praworządności w Polsce po Wielkanocy”. Według nieoficjalnych informacji dyskusję KE o Polsce wstępnie zaplanowano na 6 kwietnia. W styczniu Komisja rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony praworządności. W ostateczności może ona zakończyć się wnioskiem o sankcje, w tym o pozbawienie kraju naruszającego zasady praworządności prawa głosu w Radzie UE.

W piątek kilku ważnych europolityków wezwało polskie władze do respektowania opinii Komisji Weneckiej. Zdaniem szefa Europejskiej Partii Ludowej Manfreda Webera w Polsce istnieją problemy z samorządnością i rząd powinien poważnie potraktować zastrzeżenia Komisji. Zaznaczył, że UE nie może teraz odwracać wzroku od Polski i zaapelował do Komisji Europejskiej o natychmiastową reakcję.

Podobnie wyraził się lider euro liberałów Guy Verhofstadt, według którego opinia Komisji Weneckiej wykazała, że kryzys w Polsce nie zostanie zażegnany, to „rządy prawa, demokracja i prawa człowieka będą podważone”. Zaznaczył, że rząd Beaty Szydło powinien niezwłocznie i gruntownie zmienić swoją postawę i zacząć postępować w zgodzie z „podstawowymi wartościami europejskimi, które są zapisane w traktatach UE”.

PRZECZYTAJ:PO złoży w europarlamencie projekt rezolucji nt. sytuacji w Polsce?

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz ma z kolei nadzieję, że polski rząd wykorzysta okazję na wyjście z impasu i zaangażuje się w otwartą debatę nad usunięciem wady reformy Trybunału Konstytucyjnego. Liczy również na uważną obserwacje sytuacji przez KE. Na Twitterze napisał, że „Polacy dzielnie walczyli o demokrację i rządy prawa w Polsce i Europie”,zaś obecnie system demokratycznej równowagi i kontroli w Polsce jest w zawieszeniu. „To nie do przyjęcia w UE, opartej na rządach prawa”.

PAP / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • zefir
      zefir :

      Ten debil od szczawiu i mirabelek ma co innego na głowie,dowiaduję się że został ratownikiem i komisarzem lubuskiej POsrańczej organizacji po jej rozsypce i rejteradzie dotychczasowej przywódczyni.

  1. leszek1
    leszek1 :

    Polski rzad powinien oficjalnie zawiadomic UE, ze jezeli w dalszym ciagu beda trwaly nieuzasadnione ataki na wybrany w demokratycznych wyborach rzad, Polska zmuszona bedzie rozpisac referendum co do dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej. Mozna delikatnie zasugerowac, by osobnicy pokroju Verhofstadta i Shulza zostali zbadani przez psychiatrow, poniewaz widac wyraznie ze uzurpuja sobie prawo do rzadzenia Polska. Pewnie wyobrazaja sobie, iz sa krolami Polski. Dwoch kroli plus legalny rzad, to troche za duzy tlok przy sterze nawy panstwowej.