Sigmar Gabriel uważa, że w stosunkach z Rosją należy prowadzić dialog oraz powoli znosić kolejne sankcje ekonomiczne.

Sigmar Gabriel i minister przemysłu Rosji Denis Manturow wzięli udział w obchodach Dnia Rosji w Rostocku nad Bałtykiem. Stało się to okazją do wygłoszenia oświadczenia dobrej woli przez niemieckiego ministra. Gabriel powiedział: “Wszyscy wiemy z doświadczenia, że izolacja nie prowadzi na dłuższą metę do celu. Pomóc może tylko dialog/“.

Będący również wiceprzewodniczącym SPD niemiecki minister gospodarki, zastrzegł że zniesienie sankcji jest jest związane z spełnieniem warunków wynegocjonowanych w ramach porozumienia z Mińska. Jednak uważa również, że prezentowanie przez Unię Europejską stanowisko wyrażające się w haśle “najpierw realizacja w stu procentach porozumienia z Mińska, a dopiero potem stuprocentowe zniesienie sankcji”, jest “niezbyt mądre”.

Gabriel uważa, że częściowe znieśnie sankcji powinno nastąpić już po uzyskaniu zgody dotyczącej ordynacji wyborczej w Donbasie oraz osiągnięciu porozumienia dotyczącego misji obserwatorów OBWE. Minister stwierdził, że ciągła polityka konfrontacji jest poważnym błędem.

Z kolei rosyjski minister gospodarki Denis Manturow wezwał do wzięcia pod uwagę interesów przedsiębiorców w Rosji i Niemczech. Jak dodał: “Biznes zainteresowani są rozwojem relacji gospodarczych, handlu oraz inwestycji”. Stiwedził, że Niemcy są najważniejszym partnerem w stosunkach gospodarczych Rosji. Przedsiębiorstwa pochodzące z Niemiec, np. Siemens, mają kluczową pozycję na rosyjskim rynku – powiedział Manturow.

Za szybkim zniesieniem sankcji opowiedział się również premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Erwin Sellering. Według niego okazały one się nieskuteczne, a przedsiębiorcom potrzebna jest szybka normalizacja.

Podczas dwóch “Dni Rosji” w Rostocku, największym mieście w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, spotkało się ponad 600 przedstawicieli gospodarki i polityki z Niemiec i Rosji.

Sankcje gospodarcze wobec Rosji, zostały wprowadzone w 2014 r. po aneksji Krymu i wspieraniu przez Kreml prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. Wygasają one z końcem lipca, a na miesiąc przed tym teminem UE podejmie decyzję w sprawie ich utrzymania lub zniesienia. W zeszłym roku UE powiązała likwidację sankcji od realizacji porozumień z Mińska.

Zniesienia sakcji od dawna domaga się niemiecki biznes, który czerpie z eksportu niemałe zyski. Z powodu sankcji eksport do Rosji spadł w ubiegłym roku o 7,5 mld euro. Oznacza to spadek o jedną czwartą w stosunku do roku 2014, a w stosunku do 2012 o połowę.

kresy.pl / rp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply