Od 1960 kraju kilka krajów Europy funkcjonuje w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), które nastawione jest na wzajemne korzyści bez budowania ponadnarodowej politycznej czapy.

EFTA była pierwotnie założona przez Austrię, Danie, Norwegię, Portugalię, Szwjacarię, Szwecję, Wielką Brytanię. Potem dołączyła jeszcze Finlandia, Islandia i Liechtenstein. Z biegiem czasu kolejne kraje odchodziły by zintegrować się z Unią Europejską. Jednak Norwegia, Szwajcaria, Liechtenstein i Islandia wolą formę międzynarodowej współpracy na równych prawach niż integrację w kierunku superpaństwa. Wraz w wyjściem Wielkiej Brytyanii z Unii Europejskiej przed EFTA pojawiają się nowe perpsketywy. Widzi je premier Islandii Olafur Ragnar Grimsson, ktory powiedział już – “Gdy Wielka Brytania opuści UE ujrzymy trójkąt ogarniający znaczną część globu: Grenlandię, Islandię, Wyspy Owcze, Norwegie a teraz Wielką Brytanię”. Premier kraju, który poradził sobie z kryzysem w jaki w 2008 r. wpędziła go międzynarodowa finansjera stwirdził, że EFTA znakomicie by się wzmocniła z Brytyjczykami na pokładzie – “chodzi o dyplomację, handel i kilka innych dziedzin” – charakteryzuje swoją organizację, zwracając uwagę na rosnącą strategiczną i ekonomiczną rolę Arktyki, do której dostęp mają państwa członkowskie EFTA.

rt.com/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • malkontent
      malkontent :

      I synem Svena Widłobrodego :-))) i jeszcze przy okazji można wspomnieć o igraszkach miłosnych Sygrydy ( Storrådy ) z królem Norwegów Olafem Trggvasonem :-))) pozdrawiam i szacunek z powodu dociekliwości historycznej ;-))))