Według najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny tylko w 2014 roku z Polski wyjechało 124 tys. osób, a trend emigracyjny jest nadal rosnący – co roku coraz więcej Polaków decyduje się na emigrację, głównie w związku z pracą.

Według GUS, w końcu 2014 roku poza krajem przebywało czasowo 2 mln 320 tys. Polaków. „To o 124 tys., czyli 5,6 proc. więcej niż w końcu 2013 r.”– czytamy w komunikacie urzędu. Najwięcej Polaków przebywało w Wielkiej Brytanii (685 tys.), w Niemczech (614 tys.), w Irlandii (114 tys.), w Holandii (109 tys.) i we Włoszech (96 tys.).

Polacy coraz częściej emigrują do Niemiec, jednak najwięcej nadal przebywa w Wielkiej Brytanii. W 2014 roku liczba Polaków w pierwszym z tych krajów wzrosła niemal o 10 proc. (o 54 tys. osób). Z kolei w Wielkiej Brytanii odnotowano wzrost liczebności Polaków o 6,7 proc. (o 43 tys. osób). Wzrosła również liczba osób przebywających w krajach Europy nie należących do UE, m.in. do Norwegii, gdzie w 2014 roku przebywało 79 tys. Polaków. Spadła natomiast liczba polskich emigrantów w krajach Unii dotkniętych kryzysem – głownie w Grecji (spadek o 25 proc.) i Hiszpanii (spadek o 5,9 proc.). Nieco mniej Polaków (o 1,7 proc.) przebywało również w Irlandii.

Jak zaznacza GUS, po zauważalnym spadku liczby Polaków przebywających czasowo za granicą w latach 2008-2010, rok 2014 był kolejnym rokiem zwiększenia się liczby Polaków w innych krajach. Był on również większy niż w roku poprzednim.

Wyraźna większość polskich emigrantów przebywa za granicą w związku z pracą. Wraz z upływem czasu zwiększa się jednak odsetek osób pozostających na ich utrzymaniu (małżonkowie, dzieci). Ok. 80 proc. czasowych emigrantów z Polski przebywa za granicą co najmniej rok i zalicza się ich do emigrantów długookresowych.

GUS podkreśla, że przedstawione szacunki „powinny być traktowane jako przybliżone”, gdyż wpływ na nie mają m.in. różne systemy ewidencjonowania przepływów migracyjnych w poszczególnych krajach. Wiele krajów nie prowadzi lub nie publikuje statystyk migracji krótkookresowych.

„Analizę utrudnia również fakt, ze część Polaków ma podwójne obywatelstwo, wobec czego osoba, która ma obywatelstwo polskie i kraju przyjmującego nie jest traktowana w tym kraju jako obywatel polski. Ponadto wiele osób, które przebywają za granicą kilka lat, nabywa obywatelstwo kraju przyjmującego. Pewnym utrudnieniem przy szacowaniu danych dla poszczególnych krajów jest też fakt, że wiele osób po opuszczeniu Polski zmienia kraj przebywania”– czytamy w komunikacie.

GUS podkreśla również, że dane te dotyczą szacunkowej liczby mieszkańców Polski przebywających w końcu danego roku czasowo za granicą. Obrazują one wielkość tzw. zasobów imigracyjnych Polaków w innych krajach, według stanu w końcu każdego roku. Nie jest to zatem liczba wyjazdów w danym roku. Dane obejmują osoby, które – zachowując zameldowanie na pobyt stały w Polsce – przebywają poza krajem. Jednak często zdarza się, że osoby te przebywają za granicą przez wiele lat, ale w związku z tym, że nie dokonały wymeldowania z pobytu stałego w Polsce, można przypuszczać, że wyjazd ten nie jest definitywny.

PAP / wpolityce.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply