W komunikacie przekazanym przez rzecznika sekretarza generalnego RE podkreślono, że “kraje członkowskie Rady Europy są zobowiązane Europejską Konwencją Praw Człowieka do wdrażania decyzji Trybunału w Strasburgu”.

Rzecznik zastrzegł, że orzeczenie rosyjskiego Sądu Konstytucyjnego jest obecnie analizowane, a stanowisko Rady Europy w tej sprawie zostanie przekazane we właściwym czasie.

Przewodniczący Sądu Walerij Zorkin oświadczył w czwartek, że Rosja ma prawo odstąpić od nałożonych na nią zobowiązań, jeśli jest to jedyny sposób, by nie naruszyć konstytucji Federacji Rosyjskiej.

Czytaj więcej: Rosja: Sąd Konstytucyjny uznał, że państwo nie musi wykonywać wyroków sprzecznych z konstytucją

W lipcu 2014 roku ETPCz nakazał Rosji wypłacenie byłym akcjonariuszom Jukosu ok. 1,9 mld euro tytułem odszkodowania za bezprawne pozbawienie ich majątku poprzez zawyżone podatki i zmanipulowaną licytację. Ponadto Rosja miała pokryć wynoszące 300 tys. euro koszty postępowania oraz uiścić ewentualne związane z nimi podatki. Odszkodowania miały dotyczyć osób będących akcjonariuszami Jukosu w momencie likwidacji koncernu w 2007 roku.

Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości zadeklarowało wówczas, że nie uważa wyroku strasburskiego trybunału za przykład sprawiedliwego i bezstronnego podejścia do oceniania prawnych i faktycznych okoliczności sprawy. Rosja mogła wnioskować o ponowne rozpoznanie wyroku przez Wielką Izbę ETPCz, ale nie skorzystała z tej możliwości.

kresy.pl/pap

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply