Węgry wydadzą półtora miliarda forintów na dofinansowanie przedszkoli w Siedmiogrodzie znajdującym się w granicach Rumunii.

Árpád Potápi – sekretarz stanu do spraw polityki narodowej przybywając z wizytą wśród rodaków w Rumunii ogłosił, że państwo węgierskie dofinansuje przedszkola z jakich koszystają mieszkańcy Siedmiogrodu. Węgry mają łącznie wydać na ten cel 1,5 miliarda forintów czyli równowartość 4,8 milionów euro. 900 milionów forintów zostanie wykorzystanych na budowę boisk i placów zabaw, 300 milionów forintów zostanie przeznaczone na zakup sprzętu, a 227 milionów na szkolenia metodyczne dla węgierskich nauczycieli i wychowawców. Inicjatywa węgierskiego rządu związana jest z 25 rocznicą powstania Rumuńskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Węgierskich. András Király, który jest z kolei sekretarzem stanu ds. edukacji w ramach władz Rumunii, podkreślił, że obecnie 1400 placówek oświatowych różnych szczebli uczących w języku węgierskim, w których pracuje około 10 tys. nauczycieli węgierskiej narodowości.

Siedmiogród – rumuńska Transilvania i węgierski Erdély od XI wieku do 1920 roku był częścią Królestwa Węgier. Jego część przynależała do Węgier ponownie w latach 1940-45. Dziedzicami tej historii jest półtora miliona Węgrów zamieszkających obecnie w Rumunii i stanowiących niemal 8% jej ludności. Ogromna większość z nich zamieszkuje zwarcie właśnie w Siedmiogrodzie. System administracyjny Rumunii charakteryzuje się wysoką centralizacją. W ramach niego państwo jest podzielone na 41 okręgów nie odpowiadających historycznie ukształtowanym regionom. W związku z tym Węgrzy stanowią większośc tylko w dwóch z nich – Covansa – węg. Kovászna (84,5% Węgrów) i Harghita – Hargita (73,5%). Wiele gmin z większością ludności węgierskiej znalazło się poza nimi przydzielonych do terenów z ludnością rumuńską. W ten sposób Węgrzy stanowią poważny odsetek mieszkańców kolejnych okręgów: Mureș – Maros (38,1% Węgrów), Satu Mare – Szatmár (34,6%), Bihor-Bihar (25,3%), Sălaj – Szilágy (23,3%), Bluj – Kolozsvár (15,9%), Arad (9%).

Władze węgierskie przykładają dużą wagę do wspierania i opieki nad rodakami, pozostającymi na kresach historycznego państwa. Karta Węgra była wzorem dla polskiej Karty Polaka. Węgry, inaczej niż Polska, wprowadziły uproszczony tryb uzyskiwania obywatelstwa tego kraju przez Madziarów żyjących poza jego granicami oraz umożliwiły diasporze głosowanie w wyborach do organów jego władz. Węgierski rząd popiera też ruch na rzecz autonomii węgierskiego Siemiogrodu. Za koordynowanie polityki wobec diaspory odpowiada właśnie sekretarz stanu ds. polityki narodowej.

dailynewshungary.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. azar
    azar :

    A PiS woli finansować ale zwiazek banderowcow w Polsce i ich szmatławską banderowsko upainską gazetkę a także fimnansować nie Polaków na kresach ale ich dawnych oprawców spod siekier i wideł i wydawać im nawet karty polaka. tfuuu