Chińczycy traktują Europę Środkowowschodnią priorytetowo

W wywiadzie dla chińskiej państowej agencji informacyjnej Xinhua przedstawiciel ChRL przy Unii Europejskiej Yang Yanyi komentowała piąty szczyt Chin i 16 państw Europy Środkowowschodniej w Rydze.

“Współpraca Chin i państw Europy Środkowowschodniej, zwana grupą 16+1, odnotowała wyraźny wzrost w ciągu ostatnich czterech lat i stała się nowym, ważnym motorem związków Chin z Europą” – powiedziała Yanyi. Przypominała, że współpracę w tym formacie rozpoczęto w kwietniu 2012 r. i stanowi ona “integralną część” całości relacji ChRL z Unią Europejską. Yanyi podkreślała, że Chiny są drugą gspodarką świata, nie brakuje im kapitału i jest to “komplementarne” z potrzebami “wschodzących gospodarek” państw naszego regionu, które według niej potrzebują przede wszystkim inwestycji infrastrukturlanych. “Strona chińska chce współpracy z europejskimi partnerami i poszukuje synergii między strategiami rozwoju” – powiedziała Yanyi. Jak mówiła dotychczasowa Średniookresowa Agenda Współpracy przyjęta przez grupę 16+1 w czasie zeszłorocznego szczytu w chińskim Suzhou stworzyła “solidny fundament” dla tej współpracy.

Konkretyzując Yanyi wspomniała o wielkim projekcie transkontynetnalnego szlaku handlowego “Jeden pas – jedna droga” zwanym w Europie “nowym szlakiem jedwabnym”. Jako przykład podała dwustronne memorandum w sprawie projektu zawarte przez Chińczyków z Czechami. Przedstawicielka ChRL przy UE przypomniała też udział Chińczyków w budowie połączenia kolejowego Belgrad-Budapeszt. Zapowiedziała, że Chiny są bardzo zainteresowane importem produktów spożywczych z naszego regionu.

V szczyt Chiny-Europa Środkowowschodnia na szczeblu szefów rządów odbyła się w dniach 4-5 listopada w Rydze. Uczestniczyła w nim premier Beata Szydło.

news.xinhuanet.com/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Wypada otrzeźwieć, posunięcia chińskie wobec Orlenu w Czechach jasno określają ich priorytety.
    Wychodzenie z Niemieckiego deszczu pod Chińską rynnę to nie jest najmądrzejsze.
    Bilansu handlowego z Chinami surowcami i żywnością nie zrównoważymy.

    tagore