Jak twierdzą węgierscy archeolodzy, udało im się odkryć pierwotny grobowiec sułtana Sulejmana Wspaniałego, znajdujący się w ruinach meczetu w Szigetvar na południu Węgier.

Norbert Pap z uniwersytetu w Peczu ogłosił, że jego zespół odkrył w ruinach meczetu z czasów Imperium Osmańskiego miejsce pochówku szczątków słynnego sułtana, Sulejmana Wspaniałego, który zmarł w 1566 roku. W sanktuarium miały znajdować się jego organy wewnętrzne, w tym serce, ponieważ zgodnie ze źródłami historycznymi, jego kości trafiły do Konstantynopola (obecnie Stambuł), do jego mauzoleum.

Jak stwierdził Pap, sanktuarium miało zostać wzniesione dokładnie w miejscu, w którym stał namiot Sulejmana, we wnętrzu którego zmarł. Zdaniem węgierskiego naukowca, na podstawie odsłoniętych ruin można powiedzieć, że była to olbrzymia świątynia wzorowana na tej w świętym mieście muzułmanów – Mekce.

Syn władcy, Selim II, rozkazał, by na miejscu śmierci jego ojca wzniesiono świątynię. Do 1692 roku stała ona nietknięta, po czym została zrównana z ziemią przez wojska austriackich Habsburgów.

Sulejman Wspaniały był najdłużej panującym władcą Imperium Osmańskiego, okres jego panowania określa się mianem „złotego wieku”. Zmarł w 1566 roku w trakcie oblężenie twierdzy Szigetvar. Jego zgon przez 48 dni ukrywano przed żołnierzami, gdyż obawiano się, że wiadomość o jego śmierci może zdruzgotać morale Turków i spowodować ucieczkę wojska z pola wielkiej bitwy.

Fotogrametria grobowca. Fot. letenyemedia.hu

Rmf24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. piotrx
    piotrx :

    Tak na marginesie meczet nie jest sanktuarium ani świątynią, jest to dom modlitwy podobnie jak synagoga u żydów. Warto też dodać że określenie Sulejmana mianem “Wspaniały” nadano mu z powodu przepychu jakim się otaczał a nie z powodu przymiotów jego charakteru.