W Macedonii od lat trwają napięcia między słowiańską większością mieszańców kraju, a albańską mniejszością. Jeden z czołowych polityków kraju wykluczył uczynienie albańskiego drugim oficjalnym językiem państwa.

Przewodniczący centroprawicowej, rządzącej partii VMRO-DMNE Nikola Gruevski, który jest byłym wieloletnim premierem Macedonii, oświadczył, że nie zdecydowanie sprzeciwia się uczynieniu języka albańskiego drugim językiem oficjalnym tego państwa. Gruevski odpowiedział w ten sposób na propozycję lidera konkurencyjnych socjaldemokratów (SDSM) Zorana Zaeva, który opowiedział się za podniesieniem statusu języka mniejszości albańskiej.

“To co Zaev deklaruje jako szwajcarski model dla Macedonii, poprzez uczynienie języka albańskiego oficjalnym na całym terytorium, potwierdza tylko to, co mówiłem wcześniej. Obywatele Macedonii nigdy nie zagłosują za propozycją Zaeva podziału Macedonii. Obywatele Macedonii zagłosują za dobrobytem kraju, co jest proponowane tylko przez VMRO-DMNE, nikogo innego” – stwierdził Gruevski. Jego deklaracja ma związek ze zbliżającymi się przedterminowymi wyborami parlamentarnymi w Macedonii, który zostały rozpisane na 11 grudnia. Rozpisano je po tym, gdy szereg skandali związnych z oszustwami wyborczymi i inwigilacją obywateli doprowadził do ostrych wystąpień społecznych.Zmusiły one Nikolę Gruevskiego do ustąpienia ze stanowiska.

Pół miliona Albańczyków stanowi 25,2% mieszkańców Macedonii. W 15 na 80 jednostek samorządowych kraju Albańczycy stanowią większość mieszkańców. W 1997 ro jednocześnie z nasieleniem zbrojnej rebelii Albańczyków w Kosowie przeciw władzom Jugosławii, nastąpiła zbrojna eskalacja w zamieszkanej przez Albańczyków północnej części Macedonii. Już po faktycznym odcięciu Kosowa przez atak NATO w 1999 r., region rządzony przez albańskich separatystów stał się rozsadnikiem destabilizacji. W 2001 w Macedonii doszło do zbrojnej rebelii tak zwanej Armii Wyzwolenia Narodowego, składającej się w większości z członków Wyzwoleńczej Armii Kosowoa (UCK) walczącej w latach 90 z siłami Jugosławii. Pod naciskiem USA i NATO Macedonia była wówczas zmuszona do wstrzymania ofensywy swojej armii przeciw Albańczykom. Najbardziej wysunięty oddział albański został został 25 czerwca 2001 rou wycofany z okrążenia pod macedońskim Aračinovem w eskorcie żołnierzy amerykańskich. Choć ostatecznie pod naciskiem zachodu walki zakończono, a Albańczycy zobowiązali sie do uznania państwowych instytucji Macedonii, na zamieszkanych przez nich terenach dochodzi co jakiś czas do zbrojnych wystąpięń. 9-10 maja 2015 roku doszło do walk między macedońską policją a Armią Wyzwolenia Narodowego w Kumanowie, w których zginęło 8 policjantów i 10 Albańczyków. Obecnie język albański jest urzędowym w tych jednostkach samorządowych, w których ludność albańska stanowi co najmniej 25% mieszkańców.

balkaneu.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply