Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar Kitarović uznała, że ci, którzy najbardziej potrzebują pomocy pozostali na Bliskim Wschodzie.

Prezydent Chorwacji udzieliła wywiadu austriackiemu dziennikowi “Kleine Zeitung”. Ukazał się on we wczorajszym wydaniu gazety. Grabar Kitarowić twierdzi w nim, że państwa europejskie przyjmowały nie tych imigrantów, których przyjąć należało. Jak zauważyła większość przybywających do Europy, to “mężczyźni zdolni do walki”. “A co z matkami, które pozostały w Aleppo, co z dziećmi?” – pytała – “One na prawdę potrzebują naszej pomocy”.

Prezydent Chorwacji zakwestionowała system obowiązkowych kwot imigrantów, jaki usiłowała przeforsować Komisja Europejska. Według niej decyzja w tej sprawie należy wyłącznie do rządów państw narodowych. Zaznaczyła też kulturową odrębność muzułmańskich imgrantów, która przekłada się na to jak traktują oni kobiety. Poddawała w wątpliwość przekonanie o tym, że takich imirgantów będzie można zasymilować. Ostrzegała raczej przed powstaniem gett, jakie muzułmańscy przybysze stworzyli już w państwach zachodnioeuropejskich.

W wywiadzie Grabar-Kitarowić pytana była też o historyczną Jugosławię, za którą wciąż tęskni część mieszkańców jej kraju. Odniosła się zdecydowanie krytycznie do tej nostalgii. Jak twierdziła, obywatele Chorwacji mają o wiele lepsze warunki do życia niż obywatele socjalistycznej Jugosławii. Dobre wspomnienia o tej ostatniej powiązała ona z propagandą sukcesu praktykowaną przez socjalistyczne władze. “Jugosławia była utopią”, w której “każdy miał pensję bez względu na to jak i czy w ogóle pracował” – powiedziała prezydent Chorwacji. Sprzeciwiła się też obwinianiu nacjonalizmu o rozpad dawnego federacyjnego państwa, okresliła go jako “katalizator” – “My, Chorwaci i Słoweńcy, chcieliśmy żyć lepiej, ponieważ jesteśmy częścią świata Zachodu i chcieliśmy swobodnie dysponować pieniędzmi, które zarabiamy”.

Czytaj także: Chorwacja zablokowała negocjacje akcesyjne Serbii z Unię Europejską

balkaninsight.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply