Polityczna wojna o święta w Bośni i Hercegowinie

Po tym gdy władze federalne Bośni i Hercegowiny i jej Trybunał Konstytucyjny zakwestionowały święto wchodzącej w jej skład Republiki Serbskiej, Serbowie zareagowali w symetryczny sposób.

11 października władze Republiki Serbskiej – subiektu federalnej Bośni i Hercegowiny, złożyły wniosek do federalnego Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie czy obchodzone 1 marca narodowego święto tego państwa jest zgodne z jego konstytucją. Święto to wyznaczono dla uczczenia referendum z 1 marca 1992 w którym muzułmańscy i chorwaccy mieszkańcy zagłosowali za secesją republiki z Jugosławii. Referendum zostało zbojkotwane przez Serbów licznie i zwarcie zamieszkujących bośniacką republikę. Opowiadali się oni za pozostaniem w ramach Jugosławii, a w efekcie proklamowali niepodległość swojej Republiki Serbskiej.

Ruch władz wchodzącej w skład BiH Republiki Serbskiej można odczytywać jako odwet za wcześnieszy werdykt Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za nielegalne święto Serbów obchodzone 9 stycznia. Właśnie tego dnia w 1992 roku bośniaccy Serbowie proklamowali swoją odrębną republikę. Władze Republiki Serbskiej nie miały zamiaru pogodzić się z tego rodzaju werdyktem. 25 września tego roku obyło się w niej referendum, w którym niemal wszyscy głosujący opowiedzieli się za utrzymaniem świątecznego charakteru 9 stycznia. Referendum odbyło się mimo tego, że władze federalne oraz Trybunał Konstytucyjny BiH uznały je za nielegalne.

Teraz bośniaccy Serbowie wnieśli skargę na święto ogólnopaństowe. Jak utrzymują “nie reprezentuje ono woli wszystkich trzech narodów konstytucyjnych” federalnego państwa. Radovan Visković z rządzącej w Republice Serbskiej partii nazwał świętowanie 1 marca “dyskryminacyjnym”. Dokładnie takie same zarzuty muzułmańscy Boszniacy wysunęli wcześniej wobec serbskich obchodów 9 stycznia.

Bośnia i Hercegowina to federalne państwo o skomplikowanej strukturze powstałe pod faktycznym protektoratem USA i Unii Europejskiej, jako forma zakończenia wojny z lat 1992-1995. Pozostaje w znacznej mierze dysfunkcjonalne w związku z rozbieżnymi interesami zamieszukjących je grup narodowych.

balkaninsight.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply