Sąd apelacyjny we francuskim mieście Colmar zadecydował, że były premier częściowo uznawanej Republiki Kosowa Ramush Haradinaj opuści areszt. Nie może jednak opuszczać Francji.

Haradinaj będzie się znajdował we Francji pod nadzorem tamtejszego wymiaru sprawiedliwości. Taka decyzja sądu nie usatysfakcjonowała albańskiego polityka. “Oskarżenia Serbii są czysto polityczne. To co tutaj robicie jest pogwałceniem praw” – powiedział Haradinaj po wysłuchaniu sędziego. Sąd w Colmar zatrzymał jego paszport. Albańczyk ma obowiązek meldowania się na komendzie policji francuskiej dwa razy w tygodniu oraz stawiania się na wszystkie przesłuchania, związane z postępowaniem ekstradycyjnym. Serbia bowiem domaga się jego wydania. Minister sprawiedliwości Serbii Aleksandar Wulin ocenił zresztą, że “Uwolnienie Haradinaja, nawet tymczasowa [jego] swoboda, nie jest dobrą wiadomością. Szczególnie dla rodzin ofiar”.

Haradinaj został zatrzymany przez Francuzów 5 stycznia na mocy listu gończego wystawionego przez serbską prokuraturę. Serbowie oskarżają Haradinaja o to, że jako członek tzw. “Armii Wyzwolenia Kosowa” (UCK) dokonał zbrodni wojennych w 1998, gdy kierowany przez niego oddział prześladował cywilów. Nie przeszkodziło to w rozwoju jego kariery politycznej w Kosowie , w którym, pod zbrojnym parasolem NATO, miejscowi Albańczycy stworzyli po 1999 r. separatystyczne struktury parapaństwowe.

W grudniu 2004 roku Haradinaj został premierem separatystycznego regionu, ale musiał zrezygnować ze stanowiska już w marcu roku następnego w związku z zarzutami jakie sformułował przeciw niemu Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii. Według tych zarzutów kierowany przez niego oddział miał w okresie od marca do września 1998 roku brać na cel cywilów. W 2008 roku Trybunał oczyścił Haradinaja z oskarżeń od zbrodnie wojenne, ale już w 2010 roku ponownie wznowił proces, a Haradinaj ponownie trafił do aresztu w Hadze. Z powodu braku dowodów Haradinaj został ponownie uniewinniony w 2012 r. W trakcie trwania procesu zginęło w niejasnych okolicznościach 19 osób którzy mogli składać zeznania w jego procesie.

balkaninsight.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply