Grodzieńską premierę filmu “Krew na bruku. Grodno 1939” zorganizował Związek Polaków na Białorusi.

Film ma formę dokumentu z incenizowanymi, odtwarzanymi przez aktorów scenami, oddającymi historyczne wydarzenia. Powstał dzięki Fundacji Joachima Lelewela, ale zbiórkę na jego realizację przeprowadzili wśród siebie także Polacy z Białorusi, co przypomniał otwierając pokaz rzecznik ZPB Andrzej Pisalnik.

Po projekcji podsumowania dokonał historyk i działacz Związku Polaków Józef Porzecki, który zresztą wytępuje również w filmie. “Ta historia nadaje się do nakręcenia dużego filmu fabularnego, w rodzaju „Kamieni na szaniec”” – mówił Porzecki co wywołało zgodny aplauz na widowni. Jak zapowiedział z kolei Pisalnik, Związek planuje już kolejne pokazy w Grodnie i innych miastach Białorusi.

Grodno było tym miastem kresowym, w którym opór wobec atakujących Sowietów okazał się największy. Mimo nielicznej załogi wojskowej, z pomocą licznych harcerzy i uczniów oraz butelek z benzyną Polacy odpierali w Grodnie ataki sowieckich kolumn pancernych od 20 do 22 września 1939. Za bohaterską postawę mieszkańców miasta gen. Władysław Sikorski obiecał w 1941 roku nadać Grodnu order Virtuti Militari i tytuł Semper Fidelis (Zawsze Wierne), tak jak nadano je miastu Lwów po walkach w 1918 r.

znadniemna.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply