Założyciele nowej organizacji podkreślają przywiązanie do wartości demokratycznych i chrześcijańskich i deklarują gotowość do współpracy z osobami i środowiskami, podzielającymi ich wizje i wartości.

Wspólnota Polaków na Białorusi wydała komunikat przekazany Polskiej Agencji Prasowej: 19 lutego w Grodnie odbyło się zebranie założycielskie nowej organizacji polskiej na Białorusi Wspólnota Polaków na Białorusi, w której wzięło udział 69 osób. Komitet założycielski liczy 12 osób, a Zarząd siedem. W jego składzie znalazł zię były prezes Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Jaśkiewicz i była dyrektor polskiej szkoły społecznej przy ZPB Dubowska.

Założyciele nowej organizacji informują, że są od lat związani z ruchem polonijnym w tym kraju, byli aktywnymi działaczami i członkami władz Związku Polaków na Białorusi. Do decyzji o powołaniu nowej organizacji skłonił nas brak zgody na wizję działania ZPB wyłonioną po grudniowych wyborach prezesa i nowych władz organizacji, sposób traktowania przez nie ludzi, rzucanie bezpodstawnych oskarżeń wobec zasłużonych działaczy, nieszanowanie autorytetów ważnych dla działalności ZPB oraz polskiego życia na Białorusi, wikłanie Związku w działalność polityczną i spory wewnętrzne“.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Andżelika Borys wybrana nową prezes Związku Polaków na Białorusi
Podział w nieuznawanym przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi

Pierwszym krokiem komitetu założycielskiego będzie rozpoczęcie starań o rejestrację organizacji na Białorusi. Dubowska podała: Dwanaście osób (z komitetu założycielskiego) weszło też w skład Zarządu i pięcioosobowej Komisji Rewizyjnej. Według jej wyjaśnień, początkowo ze względu na procedury rejestracyjne organizacja będzie polegać głównie na działaczach z Grodzieńszczyzny. Są już jednak chętni przedstawiciele innych regionów, w tym Mińska.Założyciele Wspólnoty Polaków na Białorusi stwierdzili, że chcą powrotu do podstawowych wartości i celów działalności polonijnej, takich jak: edukacja, nauka języka polskiego, dbanie o polskie miejsca pamięci narodowej i propagowanie polskiej historii na Białorusi, kultywowanie polskich tradycji, obyczajów i kultury, integracja środowiska polskiego poprzez wszelkiego rodzaju aktywności i utrzymywanie łączności z ojczyzną przodków.

Na powstanie nowej organizacjia zareagował Związek Polaków na Białorusi z prezes Angeliką Borys, który wydał oświadczenie: Członkowie ZPB, biorący udział w spotkaniach struktur organizacyjnych niebędących strukturami ZPB, ale działających na bazie mienia ZPB, albo odwołujących się do szeroko rozumianego dorobku ZPB, bądź aspirujących do bycia spadkobiercami fragmentu tego dorobku, będą postrzegani przez Zarząd Główny ZPB jako członkowie organizacji, działający na szkodę ZPB (rozdział 4 pkt. 4.9 Statutu ZPB).

kresy.pl / polskieradio.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply