Na potrzeby ofensywy w Aleppo syryjskie dowództwo przerzuciło część sił z rejonu Palmiry. Natychmiast wykorzystali to ekstremiści z “Państwa Islamskiego”.

Korzystając z osłabienia sił rządowych w rejonie miasta Palmira w środkowej części Syrii, błyskawiczną ofensywę w jej kierunku przeprowadziły oddziały tak zwanego “Państwa Islamskiego”. Już 8 grudnia dżihadyści znaleźli się na przedmieściach Palmiry, zdobywając po drodze pole naftowe Dżazal. Stało się tak ponieważ jednostki regularnej armii zostały przerzucone w inne części kraju, zaś pod Palmirą pozostały Narodowe Siły Obrony czyli rodzaj pospolitego ruszenia obywateli wspierających wysiłki rządu.

Dżihadyści zdołali odciąć siły rządowe w Palmirze i wokół niej. Z dodatku zdobyli ciężki sprzęt między innymi 5 czołgów ale też ciężarówki, działa i BWP. Nagły atak ekstremistów wywołał już kontrakcję. W nocy z soboty na niedzielę intensywne bombardowania oddziałów ISIS podjęły rosyjskie samoloty. Według komunikatu rosyjskiego Ministerstwa Obrony piloci zdołali wyeliminować około 300 ekstremistów a także 11 jednostek sprzętu wojskowego, 31 samochodów terenowych wyposażonych w ciężki karabiny maszynowe. Rosyjscy piloci mieli przeprowadzić w ciągu nocy 64 ataki. Wiadomo również, że jeszcze w sobotę Syryjska Armia Arabska rozpoczęła przerzucanie oddziałów z rejonu miasta Hims. Weszły one w bój z dżihadystami. Szczególnie zażarte walki mają toczyć się o wielki spichlerze zbożowe znajdujące się 10 kilometrów na południe od Palmiry.

Palmira była już we władaniu ekstremistów z ISIS, którzy zdobyli ją w maju 2015 roku. Syryjska armia wyzwoliła ją 27 marca 2016 roku. Dżihadyści w czasie gdy kontrolowali miasto oczynili pewne szkody w bezcennym kompleksie starożytnej zabudowy miasta. Zamordawali także Chalida al-Asaada, przez 40 lat pełniącego funkcję dyrektora obejmującego zabytkowy kompleks, nota bene odznaczonego w 1999 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej, za pomoc jaką okazywał polskim misjom archeologicznym. Los jego syna, który przejął po ojcu opiekę nad zabytkami do dziś nie jest znany.

Palmira była zasiedlona od około 2000 r. p.n.e. Szczyt jej świetności przypadł na drugą połowę III wieku n.e. Była wówczas jednym z najbogatszych miast handlowych na Bliskim Wschodzie. Jego królowa Zenobia rzuciła nawet wyzwanie imperium rzymskiemu w efekcie czego Palmira została dukrotnie zdobyta przez cesarza Aureliana, który za drugim razem – w 273 r. zrujnował miasto. Od tego czasu miasto jest już tylko lokalnym ośrodkiem, któremu znaczenie nadają pozostałości dawnej chwały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj także: Przełom w Aleppo

tass.ru/kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. mop
    mop :

    Palmira… Cała akcja z ISIS wyglada że była przygotowana i początkowo umyslnie pozwalano ISIS na zajmowanie terenów(wpuszczono ich do przygotowanego worka -taktyka rosyjska z II WŚ). ISIS już weszło do miasta i wtedy zaczęła się kontrofensywa. 20 rosyjskich helikopterów, lotnictwo syryjskie i rosyjskie, 4 pociski odpalone z okrętów, bombowce strategiczne urządziły ISIS piekło. Pół godziny trwało wyparcie ich miasta, następnie odzyskano te pozycje.Teraz walki trwają w Silosach pod Palmirą.