– Cała moja wizyta w Królestwie Szwecji służy właśnie temu, aby zacieśnić relacje pomiędzy Polską a Szwecją, aby to strategiczne partnerstwo, co do którego oba państwa zgodziły się kilka lat temu, było faktycznie realizowane z cała mocą – podkreślił prezydent Duda.

Dziś zakończyła się trzydniowa wizyta prezydenta Dudy wraz z małżonką w Królestwie Szwecji. W środę parę prezydencką w Pałacu Królewskim przyjęła szwedzka para królewska, wraz z następczynią tronu, księżniczką Wiktorią. Rozmowy dotyczyły kwestii ochrony środowiska i wdrażania nowoczesnych technologii w tym zakresie.

Andrzej Duda wziął również udział w polsko – szwedzkim forum poświęconym innowacyjności. Prezydent po raz kolejny zabrał ze sobą m.in. młodych przedsiębiorców i naukowców, którzy mogli chwalić się za granicą swoimi start-upami. Zaznaczają oni, że wizyta w Szwecji to dla nich wielka szansa.

– Innowacja to klucz do wzrostu gospodarczego– mówił prezydent Duda, otwierając seminarium poświęcone innowacyjności. Zwrócił uwagę szwedzkich przedsiębiorców na działalność i potencjał polskich studentów oraz badaczy, którzy są znani ze swoich technologicznych i naukowych osiągnięć.

– Jestem przekonany, że możemy razem stworzyć ramy dla polsko-szwedzkiej współpracy w najbardziej obiecujących sektorach. Mechanizm ten, będąc obopólnie korzystnym, powinien zmierzać do utworzenia nowych możliwości biznesowych i uruchomienia wspólnych projektów– stwierdził prezydent. Odbył też szereg spotkań z dużymi, szwedzkimi inwestorami, ze szwedzką izbą przemysłową oraz z firmami, które działają w Polsce.

Z kolei w czwartek głównym punktem programu prezydenckiej wizyty było spotkanie ze Stefanem Loevfenem, premierem Szwecji. Głównym tematem rozmów była kwestia bezpieczeństwa, zarówno regionalnego, jak i energetycznego. Premier Królestwa Szwecji wyraził zaniepokojenie ws. sytuacji w Europie i zaznaczał potrzebę wzmocnienia relacji transantlantyckich.

Przeczytaj więcej:

W Szwecji opublikowano raport nt. obronności. Ożyła debata na temat wejścia do NATO

Media: Szwecja instaluje na Gotlandii systemy rakietowe z czasów „zimnej wojny”, żeby odstraszyć Rosję [+VIDEO]

– Chciałbym podkreślić znaczenie podtrzymywania europejskiego bezpieczeństwa i relacji transatlantyckich, stąd relacja wewnątrz UE jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej– mówił Loevfen. – Obszarem, na którym Polska i Szwecja współpracuje, jest Partnerstwo Wschodnie. Wiele już dokonano, ale musimy kontynuować wysiłki w celu osiągnięcia długoterminowych i trwałych rezultatów.

– Polska jest dla Szwecji jednym z najważniejszych partnerów handlowych w Europie, ale mamy ogromne możliwości dalszego rozwoju tej współpracy, która powinna być większa –zaznaczał Lofven.

Andrzej Duda zapewnił szefa szwedzkiego rządu, że Polska jest gotowa do realizacji strategicznego partnerstwa i wdrażania go na wszystkich polach: w zakresie współpracy politycznej i gospodarczej.

– Cała moja wizyta w Królestwie Szwecji służy właśnie temu, aby zacieśnić relacje pomiędzy Polską a Szwecją, aby to strategiczne partnerstwo, co do którego oba państwa zgodziły się kilka lat temu, było faktycznie realizowane z cała mocą– podkreślił Duda. Jego zdaniem do „tematów trudnych”, wymagających omówienia i współdziałania, należy kwestia dalszego stanowiska UE wobec Brexitu, a także kwestia kontynuacji programu Partnerstwa Wschodniego i związanych z tym pytań. Prezydent podkreślił, że jego wizyta w Szwecji „służy zacieśnieniu relacji miedzy Polską a Szwecją”.

Przeczytaj: Szwedzi i Niemcy namawiają Polskę do kupna swoich okrętów podwodnych

Rozmowy Dudy i Loevfena dotyczyły m.in. drugiej nitce Gazociągu Północnego. Szwedzi chcieli też zapytać prezydenta o zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego. – Bliscy przyjaciele mogą ze sobą rozmawiać bez niedomówień i rząd szwedzki przygląda się uważnie dialogowi, jaki Polska prowadzi z Unią Europejską w ramach kontroli przestrzegania państwa prawa– zaznaczał premier Szwecji. Duda zapewniał, że wszystkie organy w państwie polskim, zgodnie z konstytucją, powinny działać na podstawie i w granicach prawa.

Późnym popołudniem Duda spotkał się również ze spikerem parlamentu Urbanem Ahlinem. Prezydent przypomniał, że Ahlin był w ostatnich dniach w Polsce; odwiedził między innymi przejście graniczne pomiędzy Polską a Ukrainą.

RIRM / tvp.info / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply