Polska armia planuje zakupy kierowanych rakiet powietrze-powietrze dla myśliwców MiG-29. Wśród potencjalnych dostawców znajduje się firma z Ukrainy, tworząca konsorcjum z polską firmą WB Electronics.

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął w październiku ubiegłego roku przetarg na zakup 40 rakiet powietrze-powietrze R-27R1 dla myśliwców MiG-29. Ma to być pierwszy zakup pocisków kierowanych powietrze-powietrze dla tych maszyn, nie licząc zakupów równoległych z ich wdrażaniem przed ponad 20 laty czy pozyskiwania starych zapasów rakiet po myśliwcach niemieckich. Zamawiane pociski mają być nowe, wyprodukowane najwcześniej rok przed planowaną dostawą.

Po przeprowadzeniu analizy formalnej złożonych wniosków, do przedstawienia ofert dopuszczono trzy podmioty: spółkę Megmar Logistics & Consulting z siedzibą w Kutnie, warszawski Cenzin oraz konsorcjum złożone z WB Electronics oraz ukraińskiego Państwowego Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Spetstechnoexport. W dokumentacji przetargu znalazł się zapis, któ®y zezwala na dostawy z Ukrainy.

Wszystkie firmy mają czas na przedstawienie ofert do 21 kwietnia. W praktyce, ofert można spodziewać się od pośredników, a ponadto w grę wchodzą praktycznie produkty z dostaw ukraińskich. Zamówienie miało być zrealizowane pomiędzy styczniem a końcem listopada tego roku.

Dziennikzbrojny.pl / Kresy.pl

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • jaksar
      jaksar :

      pieprzysz nie mając pojkęcia, Ukraińska firma tworzy z Polską fiormną WB Elektronik konsorsjum i wspólnie opracowały tę rakietę, Ukraińcy produkują głównie część mechaniczną i ładunkopwą a WBE serce w tym elektronikę i system naprowadzania się rakiety. Konsorcjum to bierze róąwnież udział w pżrzetargach na tego rodzaju amunbicję dla wszystkich Migów 29 latających jeszcze w ramach NATO. Jedyne nad czym się zastanawiam, to co nam daje zakup 40 rakiet dla naszego skrzydła Mig29? każdy samolot dostanie po 4 rakiety i po ptokach 😉
      Z drugiej strony, Mig29 to już tylko okres przejściowy, Polska musi uzupełnić swoje lotnictwo innymi, bardziej nadającymi się dla nas samolotami bojowymi. Koszty utrzymania eskadry Mig29 są coraz wyższe a części zamiennych na międzynarodowym rynku coraz mniej !

  1. pro_patria
    pro_patria :

    To bardziej niż pewne Kresmen. pisiorki stale w sposób jawny i pokątnie wspierają finansowo katów Polaków. Kilka dni temu bydgoska firma “wygrała” przetarg na 10 tramwajów do stolicy tej dziczy. Na bankierze.pl, nota bene stale faworyzującego upaińców i kasujących niewygodne komentarze polskich patriotów, nikt nie miał wątpliwości, że strona polska nie zobaczy zapłaty za tramwaje.

  2. zan
    zan :

    Producentem tych rakiet jest Rosja. Ponadto warto zadać kilka pytań: 1) czy biorąc pod uwagę ukraińskie standardy (np. przechowywania), te rakiety nie będą wadliwe? 2) czy miłośnicy Ukrainy nie obawiają się, że Ukraina wyprzedaje zapasy amunicji? 3) czy kłamczuszki mówiące o wielkiej agresji Rosji na Ukrainę nie dziwią się, że Ukraina nie zużyła zapasów amunicji powietrze-powietrze i że w ogóle nie było walk powietrznych jak na TAKĄ wojnę?

  3. jaksar
    jaksar :

    Jeżelłi nie macie pojęcia o temacie to przestańcie komentować byleby komentować. Nie są to pociski produkowane przez Rosję lecz w zakładach ukraińskich w korporacji z WB Elektronic. Pociski R-27R1 to najnowsza technologia pocisku powietrze-powietrze dla postsowieckich samolotów, głównie Mig 29 i SU27 jak i kolejne wersje.
    Poniżej link do opisu tych rakiet. Na MSPO doszło do porozumienia z Polską firmą WB Elektornic która dostarcza elektronikę. Zwróćcie uwagę na osiągi tych rakiet !
    Tak więc w swojej antyukraińskiej zaciekłości radzę co niektórym patrzeć na sprawę z merytorycznego punktu widzenia.
    Dla informacji, rakiety nie mogą być starsze aniżeli wyprodukowane w 2015 roku, czyli “rosysjkie” rozwiązania jak to ktroś insynuuje to bzdura. Rosja ma dla swoich myśliwców podobnie rakiety powietrze-powietrze ale jak narazie mają z tym trochę problemów, głównie chodzi o skuteczny zasięg rażenia !
    I coś jeszcze, ja bym podpisał kontrakt nawet z diabłem gdyby to było z korzyścią dla Polski… !

    • jazmig
      jazmig :

      Ukraina wyremontowała bułgarskie Migi tak, że teraz one do niczego się nie nadają. Jak chodzi o rakiety, to być może one są dobre, ale najpierw należałoby dokonać prób w Polsce, a nie posługiwać się materiałami reklamowymi niepewnej firmy.

  4. jaksar
    jaksar :

    o tych planach zakupu pocisków R-27R1 dla polskich Mig 29 trąbi się i planuje od 2014 roku więc ten artykuł nie jest żadną nowinką Czyżby PiSowscy chcieli pokazać, że niby coś robią? Jeżeli tak to jest to hipokryzja i mydlenie oczu, decyzję o dopuszczeniu Ukraińskich producentów podjęto już w roku 2015 i już wtedy opracowano konkretną koncepcją dozbrojenia naszych Migów ! Czas ten dialog zakończyć zamówieniem, no chyba, że tutaj chodzi o ponowne odwleczenie zamówienia i ogłoszenie kolejnego dialogu dla dialogu 😉

  5. votum_separatum
    votum_separatum :

    Jaksar: 16.04.2016 18:33 Przestań pieprzyć głupoty. Istnieje dwóch producentów rakiet R-27R1, którzy pozostali po ZSRR. Jest to rosyjskie AO GosMKB Wympieł i ukraińskie Artem. Wyprodukowane w obu zakładach R-27R1 niczym się nie różnią, tym bardziej elektroniką (WB electronic nic nie dostarcza bo cała elektronika jest robiona w Artem), przy czym Artem nie sprzedawał ich zbyt wiele, więc jakość może stać pod znakiem zapytania. Rosjanie nie mają problemów z zasięgiem rażenia swoich rakiet tym bardziej, że właśnie przezbrajają się na RWW-SD. R-27R1 to pociski przestarzałe z półaktywną głowicą radiolokacyjną i tylko Rosjanie zbudowali wersję aktywną. Cała sprawa śmierdzi na odległość, ponieważ jedynym możliwym źródłem nowych rakiet jest kijowska f-ma Artem, więc każdy startujący w przetargu oferent może mieć tylko to jedyne źródło. Poza tym Jaksar – samoloty MiG-29 w wersji 9-12 (tylko takie mamy) przenoszą po dwie rakiety tego typu a nie cztery, natomiast szkolno-bojowe MiG-29UB (izd. 9-51), nie przenoszą ich wcale. Linki do obu producentów:
    http://www.artem.ua/ua/specialni-virobi/aviatsijni-zasobi-napadu-ta-zakhistu/raketa-klassu-vozdukh-vozdukh-r-27r1
    http://vympelmkb.com/products/upravlyaemaya-raketa-r-27r1-r-27er1/180/