Zdaniem przedstawicieli szwedzkiego rządu, porzucenie przez Szwecję neutralności tylko wzmogłoby napięcie w regionie Bałtyku. Stąd, mimo zacieśniających się wzajemnych stosunków, Szwecja nie planuje wstąpić do NATO.

– Zmiana szwedzkiej doktryny obronnej byłaby odebrana jako dramatyczna i rewolucyjna. Miałoby to bezpośrednie przełożenie na sytuację bezpieczeństwa w naszej części Europy. Szwedzka neutralność jest pozytywnym wkładem w stabilność naszego regionu– napisali we wspólnym artykule minister spraw zagranicznych Margot Wallström oraz minister obrony Peter Hultqvist.

Jak informowaliśmy wcześniej, w Szwecji ogłoszono opracowany na zlecenie rządu raport nt. polityki bezpieczeństwa. Spowodowało to ożywienie debaty nt. przystąpienia tego oficjalnie neutralnego kraju do NATO. Rząd chce zachować status quo, a centroprawicowa część opozycji domaga się debaty na ten temat.

Choć autorzy raportu, wśród których znalazł się szwedzki dyplomata Krister Bringeus, nie zajmują stanowiska w kwestii przystąpienia Szwecji do NATO, to w konkluzji stwierdzają, że ewentualne wejście do Sojuszu zwiększyłoby zdolność perswazji ze strony Zachodu i zniechęcałoby Rosję do wszczynania konfliktu zbrojnego w regionie. W dokumencie stwierdzono zarazem, że atak ze strony Rosji na kraje bałtyckie jest wciąż mało prawdopodobny. Rosyjską agresję przeciwko Szwecji wykluczono całkowicie.

Wśród negatywnych następstwpotencjalnego wejścia Szwecji do NATO i związanej z tym intensyfikacji zbrojeń, wskazano z kolei na kryzys polityczny w stosunkach z Rosją. Wyrażono również obawę, że członkostwo w NATO nie zaradziłoby brakom w szwedzkim systemie obronnym.

W ostatnich latach szwedzki rząd zacieśnił współpracę z NATO. Jak informowaliśmy, w maju tego roku wprowadzono zmiany w ustawodawstwie, pozwalające na rozmieszczenie sił Sojuszu na terytorium Szwecji.

W lutym tego rokugłównodowodzący szwedzkich wojsk lądowych gen. Anders Brännström powiedział, że w przeciągu kilku lat Szwecja może znaleźć się w stanie wojny. Generał podkreśla, że prawdopodobnie w nadchodzącej wojnie Szwecji nie uda się zachować neutralności. Zarzewie konfiktu wojskowy wskazuje w kryzysie imgranckim, wojnie na wschodzie ukrainy oraz postawy Rosji.

Kilka miesięcy temu za przystąpieniem do NATO było 41% Szwedów, podczas gdy w 2012 było to zaledwie 17%.

Konflikty.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply