Pierwszy lotniskowiec budowany w Chinach na ukończeniu [+FOTO]

Według zdjęć satelitarnych z 11 sierpnia, opublikowanych przez IHS Jane’s, pierwszy chiński lotniskowiec rodzimej konstrukcji jest niemal ukończony.

Kadłub lotniskowca typu A001A został sfotografowany w suchym doku w Dalian. Jak wynika ze zdjęć, jest on niemal kompletny. Na zainstalowanie oczekuje m.in. jedna z wind do wynoszenia samolotów na pokład, a także element nadbudówki i pokładu. Ponadto, miejsca składowania elementów konstrukcyjnych są w dużej części puste, co wskazuje, że budowa ma się ku końcowi. Pozostałe komponenty mają stanowić części nadbudówek, które niebawem mogą zostać zainstalowane..

W stoczni Dalian budowane są także trzy niszczyciele rakietowe typu 052D. Jeden z nich znajduje się w suchym doku, pozostałe zostały już zwodowane. Jeden przechodzi już próby morskie, na drugim konieczne jest jeszcze zainstalowanie wielu komponentów, m.in. działa kal. 130 mm, a także radaru.

W marcu 2015 roku przedstawiciele chińskiej marynarki wojennej potwierdzili, że budowa pierwszego rodzimego lotniskowca jest w toku. Z kolei drugi chiński lotniskowiec byłby ulepszoną i odnowioną wersją radzieckiego lotniskowca Wariag, ukończonego jako chiński Liaoning.

Zdaniem admirała Liu Xiaogang, szacuje się, że Chiny docelowo miałyby zbudować sześć lotniskowców, przy czym liczba ta zależy od dostępności surowców. Pojawiła się także informacja o udanym zakończeniu przez Chińczyków prac nad katapultą elektromagnetyczną, której możliwości mają być porównywalne z amerykańskimi.

Chińczycy bardzo ograniczali dostęp do informacji dotyczących budowy włąsnego lotniskowca. Z sieci usunięto informację dotyczącą kontraktu na dostarczenie komponentów do budowy nowego lotniskowca, po tym, jak zbytnia się rozprzestrzeniła. Skazano też na kilka lat więzienia dwóch robotników ze stoczni Dalian, którzy mieli sfotografować lotniskowiec Liaoning i przekazać zdjęcia „zagranicznym szpiegom”. M.in. z tego powodu wokół stoczni wzniesiono mur wysokości 20 metrów.

Chińskie władze oficjalnie potwierdziły fakt budowy własnego lotniskowca na przełomie 2015/2016 roku. Wedłu zapowiedzi, nowy okręt ma mieć wyporność 50 tysięcy ton. Co ciekawe jednostka będzie miała napęd konwencjonalny, co ograniczy jej zasięg. Na pokładzie znajdzie się miejsce dla 24 samolotów J-15.

Janes.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zan
    zan :

    Co Chińczykom po zasięgu skoro nie mają zamorskich baz. Amerykańskie lotniskowce o napędzie atomowym mają oparcie w koloniach (de facto). Jeśli Chińczycy poszerzą wpływy, to będą mogli pomyśleć o lotniskowcu atomowym. Na razie Chińczyków trapi odwrotny chiński mur (Tajwan, Japonia, Korea…). Na ten mur zasięg starczy.