Według organizacji Human Rights Watch (HRW), chorwacka policja zmusza wielu migrantów do powrotu do Serbii, niekiedy stosując przemoc, a także konfiskując ich bagaże i uniemożliwiając im złożenie wniosku o azyl. Władzie w Zagrzebiu odrzucają te oskarżenia.

Według Lydii Gall, przedstawicielki HRW ds. Bałkanów i Europy Wschodniej, świadectwa opisujące „skandaliczne traktowanie przez Chorwację na swej granicy uchodźców ubiegających się o azyl” pokazują postępowanie „niegodne państwa IE”. Jej zdaniem chorwackie władze powinny zadbać o to, by policja chroniła osoby starające się o azyl, a nie zmuszała je siłą do powrotu do Serbii.

Osoby związane z organizacją zbadały sprawę dziesięciu migrantów, w tym dwóch nieletnich. W dziewięciu przypadkach zostali oni ciężko pobici przez chorwackich policjantów, którzy do tego mieli zabrać im pieniądze, telefony komórkowe i rzeczy osobiste. Do zdarzeń doszło w listopadzie ub. roku. W grudniu HRW zwróciła się do chorwackich władz o zbadanie tych incydentów, ale nie otrzymała żadnej odpowiedzi. Organizacja zwróciła się z wnioskiem o wyjaśnienie sprawy do Komisji Europejskiej.

Z kolei hiszpańska agencja EFE donosi o kolejnych przypadkach tego rodzaju. Jak podaje, 29 uchodźców, którzy dotarli do Chorwacji i zwrócili się o pomoc do miejscowej policji, zostali przez funkcjonariuszy wywiezieni samochodami na granicę. Tam policjanci mieli pobić ich pałkami i zmusić do powrotu do Serbii.

Zarówno Chorwacja, jak i Serbia, leżą na tak zwanym uchodźczym szlaku bałkańskim, zamkniętym oficjalnie w marcu 2016 roku. Mimo tego, wciąż wiele osób z Bliskiego Wschodu próbuje przedostać się tą drogą do zachodnich krajów UE.

HRW twierdzi, że działania chorwackiej policji naruszają unijne przepisy migracyjne i azylowo, według których nie można odsyłać uchodźców do krajów nieuznawanych za bezpieczny – a do takich zalicza się Serbię.

Przeczytaj: Iskrzy między Serbią a Chorwacją. Wszystkiemu winni migranci

Chorwackie MSW zdecydowanie odrzuca przedstawione oskarżenia, uznając je za bezpodstawne. Zapewniono, że Chorwacja jest “humanitarnym i bezpiecznym krajem”, a chorwaccy policjanci przechodzą odpowiednie przeszkolenie. Według danych resortu, spośród ponad 2,2 tys. uchodźców, którzy wystąpili do chorwackich władz o ochronę, 83 uzyskało azyl, a 16 otrzymało zasiłki.

Zobacz: Migranci wywołali zamieszki w Chorwacji [VIDEO]

Rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply