Krzysztof Szczerski zapowiedział tematy, które będą poruszane podczas piątkowej wizyty prezydenta Ukrainy, Petra Poroszenki w Polsce.

Poroszenko przyjeżdża do Polski w 25. rocznicę uznania niepodległości Ukrainy przez nasz kraj. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinfomował, że Poroszenko i Duda przyjmą wspólną deklarację w zakresie infrastruktury energetycznej. Zapowiedział również wydanie wspólnej decyzji na temat przyznawania wspólnego polsko-ukraińskiego tytułu honorowego osobom, które zasłużyły się wzajemną pomocą podczas trwania drugiej wojny światowej.

Prezydent Ukrainy spotka się również z marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim i Stanisław Karczewskim, a także premier Beatą Szydło. Plan wizyty Poroszenko rozpoczynie się ceremonią powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, a później w sali im. Lecha Kaczyńskiego, dojdzie do spotkania par prezydenckich, a następnie samych głów państw.

Prezydent Duda swierdził w czwartek, że z ukraińskim prezydentem będzie rozmawiał o realizacji porozumień mińskich. Powiedział: Dzisiaj najważniejszą sprawą jest, żeby konflikt zbrojny na Ukrainie całkowicie się zakończył. Natomiast, jeżeli chodzi o relacje między narodami polskim i ukraińskim, to tutaj trzeba szukać porozumienia, ale nie można go szukać poza prawdą historyczną.

Minister Szczerski dodał, że Duda i Poroszenko będą dyskutowali na temat sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w Europie Środkowo Wschodniej, o widocznym impasie we wdrażaniu porozumień mińskich i próbach jego przełamania. Rozmowy będą dotyczyć również konsekwencji wyborów amerykańskich dla polityki na Wschodzie. Szczerski stwierdził: Prezydenci wymienią się opiniami po swoich rozmowach z prezydentem elektem Donaldem Trumpem i możliwych konsekwencjach tej zmiany w Białym Domu dla polityki, procesu pokojowego na Ukrainie i wojny na Ukrainie.

CZYTAJ TAKŻE:
Ukraina liczy na dalsze wsparcie ze strony USA i deklaruje chęć współpracy z Trumpem

Pozostałymi tematami będzie również perspektywa europejska dla Ukrainy m.in. sprawa zniesienia wiz dla Ukraińców oraz procesu stowarzyszeniowego Ukrainy z UE po negatywnym wyniku referendum w Holandii. Poruszona zostania sptawainfrastruktury energetycznej, zwłaszcza konsekwencji decyzji Komisji Europejskiej ws. gazociągu Opal, która doprowadziła, jak stwierdził Szczerski do monopolistycznej pozycji Gazpromu w tym gazociągu i perspektywę budowy Nord Stream2. Minister zapewnił, że prezydenci przyjmą wspólną deklarację w zakresie infrastruktury energetycznej.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Ukraina przeciwko decyzji Komisji Europejskiej ws. gazociągu OPAL

W kwestiach historycznych rozmowa ma dotyczyć wspólnego upamiętnienia osób, które zasłużyły się wzajemną pomocą podczas II wojny światowej. Szczerski stwierdził: strona polska przedstawiła stronie ukraińskiej konkretny projekt inicjatywy w tym zakresie i oczekujemy, że podczas wizyty prezydenta Poroszenki w Warszawie otrzymamy pozytywną odpowiedź na naszą inicjatywę.

Szczerski dodał, że, Andrzej Duda będzie rozmawiał z Poroszenką także o sprawach trudnych, czyli o prawdzie historycznej a także reformach na Ukrainie. Jednak jak stwierdził Szczerski: Prezydent będzie wyraźnie mówił, że Polska uznała niepodległość Ukrainy, bo chciała mieć niepodległe ukraińskie państwo jako swojego sąsiada. Dziś także chcemy mieć niepodległe ukraińskie państwo jako swojego sąsiada. Wspomagamy Ukrainę tak, jak wspomagaliśmy ją na każdym etapie jej trudnej historii ostatnich 25 lat, gdy kilkakrotnie próbowano zakwestionować jej państwowość. Polska jest gotowa w reformach, we wzmacnianiu Ukrainy współuczestniczyć, ale także oczekuje konkretnych postępów w tym zakresie. Minister nie zapowiedział jednak poruszenia kwestii ludobójstwa na Wołyniu.

CZYTAJ TAKŻE:
Ambasador Ukrainy: uchwała ws. ludobójstwa i film “Wołyń” wywołują niesmak
Parlament Ukrainy potępił polski Sejm za uchwałę ws. ludobójstwa na Wołyniu

W trakcie trwania wizyty ministrowie obrony Polski i Ukrainy podpiszą ramową umowę o współpracy w zakresie obronności, która – jak stwierdził Szczerski – poszerzy poprzednią umowę w obszarze techniki wojskowej, wspólnych ćwiczeń, szkoleń.

kresy.pl / polskieradio.pl

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Strona ukraińska spróbuje narzucić Polskiej stronie swoje warunki , zobaczymy jaka będzie reakcja z polskiej strony. Wypowiedź “ale także oczekuje konkretnych postępów w tym zakresie.” może ciekawie podziałać na Poroszenkę, czyżby chcieli go sprowokować do zerwania rozmów?

    tagore

  2. pro_patria
    pro_patria :

    Z programu przedstawionego przez szczerskiego wynika: kluczowe decyzje w kwestii obronności, energetyki, gospodarki będą podejmowane mając na względzie JEDYNIE interesy zwyrodniałej upainy, dla Polski pozostaje ochłap w postaci wspólnego upamiętnienia osób, które zasłużyły się wzajemną pomocą podczas II wojny światowej (nie zdziwi mnie, jeśli upaińcy wytypują bestialców w stylu bandera, szuchewycz). Reasumując: Polska ponownie robi za frajera nic nie korzystając, kraik-żart historii spija śmietankę ze spotkania, korzystając na wszelkich możliwych płaszczyznach. Ciekawi mnie jeszcze ile kasy wywiezie banderowski śmieć poroch z naszego kraju ?? Zapewne jak zwykle nie dowiemy się tego z naszych mediów, tylko waltzman pochwali się na mediach społecznościowych.

  3. azar
    azar :

    Wizyta Petro Poroszenki w Polsce będzie pełna przyjaznych gestów i zapowiedzi nowego otwarcia w relacjach gospodarczych. Ale żadnych realnych korzyści z tego nie będzie. – Przepisy obowiązujące na tamtejszym rynku są dla nas nadal niekorzystne. My dalibyśmy się zamordować za ich sprawę, ale z ich strony wdzięczności nie widać – mówi dr Henryka Borko, rektor Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i ekspert ds. rynków wschodnich… http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukraina-polska-petro-poroszenko-wymiana,135,0,2210695.html