Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział, że militarna neutralność Szwecji i Finlandii jest kluczowa dla bezpieczeństwa regionu Morza Bałtyckiego.

– Po raz kolejny przedstawiliśmy naszą pozytywną ocenę polityki Szwecji i Finlandii, które obstają przy polityce wojskowej neutralności –mówił we wtorek Ławrow na konferencji po spotkaniu z szefową MSZ Szwecji Margot Wallstrom. – Uważamy to za ważną oznakę regionalnej stabilności w rejonie Morza Bałtyckiego i w całej Europie.

Z kolei Wallstrom zapewniła, że Szwecja nie zamierza zmieniać swojej polityki zakładającej nie przystępowanie do sojuszów wojskowych.

Przeczytaj:

W Szwecji opublikowano raport nt. obronności. Ożyła debata na temat wejścia do NATO

Szwecja nie chce do NATO

Szwedzi prowadzą obecnie remilitaryzację Gotlandii, po 11 latach przerwy przywracając tam stałą obecność wojskową. Jak wynika z tajnych informacji, do których dotarł dziennik Dagens Nyheter, powodem wcześniejszego niż planowano powrotu żołnierzy na wyspę ma być wzrost zagrożenia ze strony Rosji. Pierwotnie, według planu szwedzkiego parlamentu podjętego wiosną tego roku, wojska miały wrócić na Gotlandię w 2018 roku. Według szwedzkich mediówdecyzja o remilitaryzacji Gotlandii wywołała wzmożoną aktywność rosyjskich służb na terytorium Szwecji. Przyznają to wojskowi, którzy wzywają żołnierzy do zwiększenia czujności, a obywateli kraju proszą o pomoc.

Pod koniec listopada ub. roku Szwecja zaczęła rozmieszczać na Gotlandii lądowe, mobilne wyrzutnie rakietowe Kustrobotbatteri 90, gdzie wcześniej stacjonowały. Pochodzą one z 1987 roku i opracowane je dla przeciwokrętowych pocisków systemu RBS-15. Na wyspę dostarczono wówczas jednak tylko jedną z czterech zaplanowanych baterii. W 2000 roku szwedzka artyleria brzegowa została wycofana ze służby. Część z nich trafiła do magazynów muzealnych.

Czytaj również:

Szwecja: władze Karlshamn zgodziły się wynająć port na potrzeby budowy Nord Stream 2

Rp.pl / Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. gan
    gan :

    Finlandia nie odgrywała wielkiej roli strategicznej w manewrach IIWŚ (był raid Niemców na Leningrad). Może co prawda odciąć zatokę fińską – ale Europa to nie domena bitew morskich.

      • gan
        gan :

        Odpowiedź jest raczej banalna – wytracił, bo mógł. Sowiecka rewolucja miała podarek dla Finów w postaci marionetkowego rządu Otto Kuussinena, który miał uczynić z niej kolejną republikę kraju rad i przyjaciela ZSRS. Trafili jednak na potężnego stratega – naczelnego dowódcę fińskich sił zbrojnych Carla Gustafa Mannerheima.