Chiny i Rosja uważają zgodnie, że należy podjąć “dalsze kontrposunięcia” w reakcji na plany instalacji w Korei Południowej zaawansowanego amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Jak poinformowała państwowa chińska agencja Xinhua, porozumienie w tej sprawie osiągnięto podczas dwustronnych rozmów prowadzonych przez przedstawicieli Rosji i Chin w Moskwie. Nie podano żadnych szczegółów dotyczących działań, jakie zamierzają podjąć oba kraje. Cytowano jedynie oświadczenie opublikowane po chińsko-rosyjskich konsultacjach, w którym stwierdzono, że nowe środki będą miały na celu „zabezpieczenie interesów Chin i Rosji oraz strategicznej równowagi w regionie”. Oba kraje wezwały również USA i Koree Płd. do wzięcia pod uwagę ich obaw dot. bezpieczeństwa i rezygnacji z rozmieszczenia THAAD .

Podczas konferencji prasowej rzecznik chińskiego MSZ nie odniósł się do sprawy. Przypomniał jednak, że Chiny mają prawo do obrony własnych interesów.

Władze w Seulu poinformowały o planach rozmieszczenia systemu THAAD (Terminal High-Altitude Area Defense) na swoim terytorium w lipcu 2016 roku. Wówczas przedstawiciel resortu obrony argumentował, że system THAAD zapewni ochronę dwóch trzecich terytorium Korei Południowej przed ewentualnym zagrożeniem nuklearnym i rakietowym ze strony Korei Północnej.

Plany te wywołały sprzeciw nie tylko ze strony Korei Płn., ale również Chin i Rosji. Te dwa kraje obawiają się, że system THAAD mógłby być wykorzystywany przez Amerykanów m.in. do śledzenia chińskich i rosyjskich pocisków rakietowych.

Zdaniem prof. Hana Xudonga z chińskiej Narodowej Akademii Obrony, USA w ramach strategii powstrzymywania Chin intensyfikują działania w przestrzeni wirtualnej. W tym celu dążą do umieszczenia systemów THAAD w Korei Płd. na podobnej zasadzie, jak elementy tarczy antyrakietowej w Polsce – jako instalacji wczesnego ostrzegania.

Wielu uważa, że THAAD jest zaledwie systemem wojskowym rozmieszczanym przez USA w Korei Płd. i są bardziej skoncentrowani na ich zdolnościach bojowych. Jednak tym, o co najbardziej zabiegają Amerykanie, jest radar wczesnego ostrzegania tego systemu– wyjaśniał.

– USA twierdzą, że rozlokowanie THAAD w Azji północno-wschodniej ma poradzić sobie z zagrożeniem rakietowym, jednak prawdziwym programem jest ustanowienie systemu wczesnego ostrzegania w tym regionie w celu uchwycenia tamtejszej dynamiki wojskowej– pisał Han.

Przypomnijmy, że na podobne zastrzeżenia w kwestii tarczy antyrakietowej, której elementy powstają w Polsce, zwracał uwagę prezydent Rosji Władimir Putin. Podczas wystąpienia dla dziennikarzy na Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu, Putin tłumaczył, na czym polega zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa wynikające z wdrażania systemu amerykańskiej tarczy antyrakietowej, a tym samym zaburzenia geostrategicznej równowagi sił.

Przeczytaj także: Rusza budowa tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Będzie służyć bezpieczeństwu USA. Co z Polską?

Chiny zapowiadały wcześniej działania odwetowew razie rozmieszczenia przez USA systemów THAAD w Korei Płd. Ponadto, pod koniec grudnia ub. rokuchińskie MSZ wystosowało zdecydowaną odpowiedź na zapowiedzi przyszłego doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa, gen. Michaela Flynna dot. rozmieszczenia systemów THAAD w Korei Południowej. Chińscy eksperci twierdzą, że przy pomocy fortelu Amerykanie chcą uzyskać możliwość lepszego monitorowania chińskich i rosyjskich rakiet.

Przeczytaj: Japonia chce kupić systemy THAAD

Zdaniem Shi Yongming z Chińskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych, poparcie dla THAAD ze strony Flynna ma wzmocnić trójstronny sojusz USA, Korei Południowej i Japonii, by „stworzyć w Azji organizację w stylu NATO”. Zaznaczył również, w jakim kontekście Amerykanom potrzebne są systemy THAAD na Półwyspie Koreańskim.

– Stany Zjednoczone mogą wykorzystać THAAD jako fortel, by zainstalować silny radar, mogący wykrywać aktywność rakietową w Chinach i Rosji –mówi Shi. Jego zdaniem, dzięki podpisaniu w listopadzie przez Koreę Południową i Japonię paktu dotyczącego wymiany informacji wywiadowczych, USA mogą zaproponować swój własny, analogiczny pakt i wykorzystać THAAD, by dać sobie przewagę w negocjacjach.

PAP / janes.com / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • cyna
      cyna :

      Chwilowe sojusze mające na celu wyciągnięcie od rosji reszte technologii wojskowych a później Chiny połkną słabnąca rosję choćby z tego powodu że jako upadające państwo nie obroni swojego terytorium i może stać się przyczółkiem wojsk amerykańskich dla operacji lądowych wymierzonych w Chiny, możliwy też scenariusz odwrócenia sojuszy i sprzymierzenia sie rosji z amerykanami dla osiągnięcia korzyści, choćby przedłużenia agoni, chinczycy to wiedzą że rosja to żaden sojusznik.