Czołowe chińskie przedsiębiorstwo technologii wojskowych (CETC) ogłosiło, że opracowało nowy rodzaj radaru, zdolny do wykrywania samolotów i inne cele typu stealth, czyli niewidzialne dla radarów, z odległości 100 km. Czy szykuje się przełom technologiczny?

Według oświadczenia CETC, chiński „jedno-fotonowy kwantowy system radarowy” posiada „ważne cechy zastosowania wojskowego”. Radar potrafi bowiem, dzięki zastosowaniu fotonów splątanych, zidentyfikować obiekty „niewidzialne” dla konwencjonalnych radarów. Prace prowadzono we współpracy z fizykami kwantowymi z Uniwersytetu Hafei.

PRZECZYTAJ: Polacy budują radar wykrywający „niewidzialne” samoloty typu stealth

Działanie radaru ma opierać się na zasadzie tzw. stanu splątanego (ang. quantum entanglement), rodzaju stanu kwantowego. Dzięki wykorzystaniu tzw. splątanych fotonów podczas testów „radaru kwantowego” udało się wykryć cele odległe o 100 km. To pięciokrotnie dalej, niż prototyp laboratoryjny opracowany w ubiegłym roku wspólnie przez badaczy z Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA.

Analogiczne badania mają rzekomo finansować Amerykanie. Według doniesień medialnych amerykańska Agencja zaawansowanych badawczych projektów obronnych ma dawać środki na takie badania. Koncern Lockheed Martin ma prowadzić prace nad radarem kwantowym, który ma służyć celów wojskowym. Ich stan zaawansowania jest jednak nieznany.

Zdaniem niektórych chińskich naukowców, faktyczny zasięg radaru może być nawet większy, niż zadeklarowany.

Fizycy kwantowi tłumaczą, że jeśli utowrzy się parę fotonów splątanych poprzez rozdzielenie oryginalnego fotonu przy użyciu kryształu, zmiana względem jednego z nich natychmiast wpływa na jego „bliźniaka”, niezależnie od dystansu pomiędzy nimi.

Radar kwantowy generując dużą liczbę par fotonów splątanych i „wyrzucając” jedną parę w powietrze, byłby zdolny odebrać od fotonów powracających ważne informacje na temat celu, w tym jego kształtu, lokalizacji, prędkości, temperatury, a nawet składu chemicznego jego farby. Ponadto, taki radar znacznie sprawniej radzi sobie z celami „niewidzialnymi” dla zwykłych radarów. W samolotach typu stealth wykorzystuje się specjalne materiały powlekające oraz kształty, żeby zminimalizować odbicie fal radiowych. Radar kwantowy byłby w stanie poradzić sobie z taką technologią.

Do tej pory rozwój takiej technologii radarowej był znacznie ograniczony przez poważne wyzwania natury technicznej. Dotyczyło to przede wszystkim jego zasięgu. Przełom w przypadku CETC to w dużej mierze efekt niedawnego gwałtownego rozwoju detektorów pojedynczych fotonów, dzięki czemu badacze mogą chwytać powracające fotony z większą skutecznością.

Kwantowy system radarowy może być stosunkowo niewielkich rozmiarów i być w stanie unikać środków przeciwdziałania ze strony przeciwnika, w rodzaju pocisków anty-radarowych. Według CETC, sensory takiego pocisku nie będą w stanie śledzić „wiązki” radaru kwantowego.

Przeczytaj również: Nowości w chińskim lotnictwie

Scmp.com/ Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply