List amerykańskich senatorów dot. działań polskiego rządu mógł być próbą nacisku na Warszawę ws. przetargu na zakup systemów rakietowych Patriot – czytamy na portalu wGospodarce.pl. Autorzy listu są bowiem politykami ściśle powiązanymi z producentem Patriotów, koncernem Raytheon.

W liście datowanym na 10 lutego trzej wpływowi amerykańscy senatorowie, demokraci Dick Durbin i Ben Cardin oraz republikanin i były kandydat na prezydenta USA John McCain, w stanowczym tonie zwrócili się do premier Beaty Szydło w związku z obecną sytuacją w Polsce i krytycznie ocenili działania jej rządu.

Jednak na łamach portalu wGospodarce.plWojciech Surmacz zwrócił uwagę, że dwaj znani demokraci i jeden z najbardziej znanych amerykańskich konserwatystów „nagle i w sposób irracjonalny wystąpili razem przeciwko polskiemu rządowi”. Jego zdaniem, u podstaw tej inicjatywy leżą sprawy biznesowe.McCain jest przewodniczącym senackiej komisji sił zbrojnych USA, a w Tucson w Arizonie, który to stan reprezentuje, swoją siedzibę ma znany koncern zbrojeniowy Raytheon Missile Systems. Jak zaznaczono, McCain jest od dłuższego czasu uznawany w USA za polityczną twarz Raytehona, któremu „załatwiał” zlecenia i dotacje. W latach 2001-2010 otrzymał od koncernu łącznie 52,3 tys. USD.

Z kolei od 2002 roku przyjmuje datki od tego koncernu. W latach 2009-2014 od 7 współpracujących z nim lobbystów Rattheona otrzymał łącznie 16,7 tys. dolarów. Cardin, współpracujący z piątką lobbystów, w 2014 roku otrzymał od koncernu 5 tys. dolarów na kampanię.

Surmacz zauważa, że względnie nie są to wielkie kwoty. Zaznacza jednaj, że Raytheon właśnie traci w Polsce duży kontrakt dot. zakupu systemów Patriot, tzw. tarczy antyrakietowej w ramach programu „Wisła”, którego wartość była szacowana na 47 mld zł.

„Gdyby nie przegrane wybory w 2015 roku, rząd Platformy Obywatelskiej dobiłby targu w tej kwestii z Raytheonem”– czytamy na wGospodarce.pl. Podkreślono, że kontrakt ten był dla Polski niekorzystny, m.in. z uwagi na anachroniczność systemu Patriot, wysoką cenę i znaczne rozciągnięcie dostaw w czasie. Nowy szef MON, Antoni Macierewicz publicznie stwierdził, że kontrakt z Raytheonem „w istocie nie istnieje”. Strona polska „zresetowała” również swoje relacje z organizacjami, poprzez które Raytheon prowadził w Polsce lobbing.

„W ten sposób jeden z największych kontraktów Raytheona w Europie stanął pod wielkim znakiem zapytania”– stwierdza portal. „Być może dlatego spece od marketingu z Tucson zaczęli sięgać po dużo bardziej skuteczne narzędzia niż twardy lobbying i używać swoich polityków do wywierania presji na polski rząd?”.

wGospodarce.pl/ Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Było do przewidzenia że PiS będzie kupować amerykański szrot(Niemcy nie kupują Patriotów tylko system francuski dużo,dużo lepszy),jeszcze dokupią amerykańskie helikoptery oczywiście w przestarzałej wersji.

    • cyna
      cyna :

      Powiedz, potrafisz czytać ze zrozumiemniem? “Nowy szef MON, Antoni Macierewicz publicznie stwierdził, że kontrakt z Raytheonem „w istocie nie istnieje” W jaki sposób wyciągnąłeś takie wnioski?

      • jaro7
        jaro7 :

        Pis dużo mówi niewiele robi.Antek M. mówił min.że nie będzie już bezkrytycznego wspierania UPAiny i co? Dalej jest frajerskie wspieranie.Publicznie powiedziano że szefem MON bedzie Gowin i co ? Nie jest. Mówiono że będą dbali o Polonię!!! A poza pokazówką z przywozem kilkudziesięciu rodaków z Mariupola nie robią nic.Pomimo próśb Polonii z Litwy.więc mi tu pisowski fanatyku nie opowiadaj co powiedział Antek,bo zobaczymy po czynach.