Prezydent Rosji wystąpił dziś z dorocznym orędziem do Zgromadzenie Federalnego czyli do połączonych izb rosyjskiego parlamentu.

W czasie swojego orędzia Władimir Putin poruaszjac kwestie zagraniczne zaakcentował znaczenie współpracy z Chinami. Wskazywał je jako model dla stosunków między narodami. Relacje między Rosją a Chinami “służą za przykład porządku świata opartego nie na dominacji jednego kraju, choćby nie wiadomo jak silny był, ale na harmonijnym uwzględnieniu interesów wszystkich państw” – powiedział Putin, co natychmiast podchwyciła chińska agencja informacyjna Xinhua. Rosyjski prezydent uznał współpracę z ChRL za kluczową dla świata w “niespokojnych” czasach. Ocenił ją także jako wzajmnie korzystną. Wyraził też wolę dalszej intensyfikacji dwustronnej kooperacji w dziedzinie handlu, inwestycji, zaawansowanych technologii i energii.

Choć Chiny unikają strategicznego zaangażowania w relacje z Rosją, wystrzegając się jakichkolwiek układów mających znamiona sojuszu, współpracują z Rosją na forum zdobywającej coraz większe znaczenie Szanghajskiej Organizacji Współpracy, skupiającej oba kraje i cztery poradzieckie republiki w Azji Centralnej. Rola SzOW może się stać jeszcze bardziej znacząca jeśli przystąpią do niej mocarstwa atomowe Indie i Pakistan, mające w tej chwili status obserwatorów w tej organizacji.

Polityka Moskwy jest raczej ustępliwa wobec Pekinu. Już za rządów Władimira Putina Rosja ustąpiła Chinom ze wszystkich spornych skrawków terytorium na granicy, jak chociażby z wysp na rzece Amur. Rosjanom zależy natomiast na uzyskaniu, na niezwykle chłonnym rynku chińskim, zbytu dla swoich surowców kopalnych, szczególnie ropy i gazu, co uniezależniłoby ich od odbiorców w Europie. Jak na razie udało się to jednak tylko częściowo. Uruchomione budowę gazociągu “Siła Syberii”, ale upadł projekt budowy drugiego – “Ałtaj”, który miał prowadzić z rosyjskiej Dalekiej Północy do chińskiej zachodniej prowincji Sinciang.

Wielu ekspertów wskazuje również, że Szanghajska Organizacja Współpracy umożliwiła Pekinowi ekonomiczną i polityczną penetrację państw Azji Środkowej, która jeszcze po upadku Związku Radzieckiego była obszarem niemal wyłacznych wpływów Rosji.

news.xinhuanet.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply