Podczas swojej kilkudniowej misji polski wicepremier spotka się m.in. z wicepremier ChRL Liu Yandong, ministrem edukacji Chen Baoshengiem i ministrem nauki i technologii Wan Gangiem.

Głównym celem wizyty jest wzmocnienie polsko-chińskich kontaktów gospodarczych, naukowych i w dziedzinie technologii kosmicznych. Jednym z ważnych elementów wyjazdu wicepremiera, będzie również wzmacnianie współpracy między polskimi i chińskimi uczelniami wyższymi. W Pekinie Gowin weźmie udzuał w spotkaniu ministrów edukacji i szkolnictwa wyższego z Unii Europejskiej i Chin. Spotka się również z władzami Uniwersytetu Tsinghua – jednej z najlepszych chińskich uczelni.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce ma zakończyć się podpisaniem kilkunastu porozumień i umów

Plan misji wicepremiera zawiera również odwiedzenie Chińskiej Akademii Technologii Kosmicznych (CAST) oraz spotkanie z władzami tego ośrodka. CAST w 1970 r. udało się umieścić na orbicie okołoziemskiej pierwszego sztucznego satelitę chińskiej produkcji Dong Fang Hong. W trakcie wizyty w Pekinie zaplanowane jest również spotkanie z komisarzem UE ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tiborem Navracsicsem.

W planach jest również wizyta wicepremiera w miaście Chengdu, stolicy prowincji Syczuan, gdzie spotka się z władzami tego regionu i odwiedzi Uniwersytet Syczuański. Odbędzie się tam spotkanie ze studentami, władzami uczelni i otwarcie Centrum Studiów nad Polską.

Według danych Ministerstwa Rozwoju Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji pod względem wartości wymiany handlowej ogółem i wielkości importu. W 2015 r. eksport z Polski do Chin wyniósł 1,82 mld euro (wzrost o 8 proc.) a import z Chin 20,33 mld euro (wzrost o 16 proc.). Import z Chin ma największy udział w tworzeniu deficytu handlowego Polski.

kresy.pl / rp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply