Organizacją Państw Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest potężnym kartelem, którego decyzja mają wpływ na światową gospodarkę. Jego siła wynika jednak ze zdolności utrzymania solidarnej postawy członków kartelu.

Jak informuje portal Centrum Studiów Polska-Azja swoje członkostwo w OPEC właśnie zawiesiła Indonezja. Jek krok wynika z niezgody z niedawną decyzją kartelu o orgraniczeniu wydobycia ropy naftowej w przyszłym roku do 32,5 miliona baryłek dziennie. W takiej sytuacji, zgodnie ze swoim partytetem, Indonezja musiałaby wydobywać o 37 tys. baryłek dziennie mniej niż dotychczas. Władze Indonezji uznały, że odbiłoby się to zbyt niekorzystnie na finansach państwa dlatego postanowiły, że nie podporządkują się decyzji OPEC i tym samym przestaną być jego pełnoprawnym członkiem. Jak wyliczyli Indonezyjczycy proponowana przez kartel redukcja wydobycia oznaczała by wzrost deficytu budżetowego kraju o około pół miliarda dolarów.

W zeszłym roku Indonezja ze średnim wydobyciem na poziomie 847 tysięcy baryłek dziennie zajęła 21 miejsce wśród czołowych producentów ropy na świecie. Państwo to juz raz, w latach 2008-2016 zawiesiło swoje funkcjonowanie w ramach OPEC, do której pierwotne należało od 1962 roku.

Organizacja Państw Eksportujących Ropę Naftową powstała w 1960 roku. Należą do niej obecnie Algieria, Angola, Arabia Saudyjska, Ekwador, Gabon, Irak, Iran, Katar, Kuwejt, Libia, Nigeria, Wnezuela, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Organizacja stawia sobie za cel takie regulowanie podaży surowca na rynek, by utrzymać optymalne zyski dla państw członkowskich. Goldan Sachs oszacował, że niedawna decyzja OPEC o redukacji wydobycia może podnieść cenę baryłki do 50 dolarów.

Czytaj także: Rosja rozwiązuje z Ukrainą umowę o tranzyt ropy

polska-azja.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply