Choć w ostatnich latach chińska gospodarka borykała się z wieloma problemami, to zdaniem ekonomistów sytuacja obecnie normalizuje się.

Miao Rong, główny analityk China Enterprise Confederation stwierdził, że efekt jakim jest 8,6% wzrostu zysku przemysłu nie powinien być kojarzony z globalnymi zmianami w światowych gospodarkach, ale z rozwojem przedsiębiorstw. Ten z kolei ma wynikać z efektów 13. Planu Pięcioletniego.

W 2015 roku chiński przemysł odnotował spadek o 2,3 proc., co było złą wiadomością dla licznych przedsiębiorców. Obawiali się oni wzrastających kosztów, a jednocześnie taniejących produktów, co sprawiało, że ich wytwarzanie często stawało się nieopłacalne.

Z kolei chiński wskaźnik cen dóbr produkcyjnych, pokazujący zmiany poziomu cen ustalanych przez producentów na różnych etapach wytwarzania, od października wzrósł – po 54-miesięcznym załamaniu.

Przeczytaj: Unia szykuje się na wojnę celną z Chinami?

Dzięki temu przedsiębiorcy uważają, że w Chinach poprawiło się środowisko do inwestowania. Mimo tego, że duże przedsiębiorstwa odnotowały spadek o 0,3 proc, ich stosunek zobowiązań do aktywów był na poziomie 56,1% do października, zaś we wrześniu spadł on o 0,2%.

Obecnie mówi się, że wcześniejsze koszty produkcji o wartości 100 juanów, teraz mają wartość 85,73 juana. Przy dobrych cenach produktów na rynku, zdaniem przedsiębiorców, wskazuje to zaś na większe zyski.

Przeczytaj: Song Hongbing, chiński ekonomista: Polacy powinni budować polską, narodową gospodarkę

en.people.cn / polska-azja.pl/ Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. mop
    mop :

    Amerykański sen umarł, leży sobie martwy i powoli zapominamy, a nawet sami Amerykanie zapominają, jak to było kiedy dymiły fabryki „Motor City”, korporacje zatrudniały olbrzymie ilości ludzi do przeliczania na maszynach wymagających kart perforowanych, ich kraj latał w kosmos, a kredyt był na 5% dostępny po wzięciu jakiejkolwiek pracy.
    https://obserwatorpolityczny.pl/?p=33844 ================= Lepiej przyznać, że tak jest, niż udawać, że nie – powiedział Peter Schiff, amerykański autor i finansista z Euro Pacific Capital Inc. „Ameryka jest już bankrutem” Jego zdaniem, polityka zerowej stopy procentowej, realizowana przez Fed, powoduje, że zarówno państwo, jak i indywidualni Amerykanie, wydają i pożyczają pieniądze, w dużym stopniu je „marnując”, jednocześnie nie oszczędzając.Nie będziemy mieli realnego wzrostu gospodarczego dopóki stopa procentowa nie wzrośnie – powiedział Schiff. Jeśli przyznamy, że jesteśmy bankrutami i co najmniej restrukturyzujemy zadłużenie, możemy zacząć naprawiać szkody i przygotowywać gospodarkę do realnego wzrostu – dodał. Jego zdaniem, rząd USA może obecnie wydawać ile chce, bo może pożyczać. Jeśli jednak na skutek obaw wierzycieli oprocentowanie długu USA wzrośnie, „zabawa się skończy” dla tego kraju.

    http://www.pb.pl/2614751,90199,ameryka-jest-juz-bankrutem