Nowy prezydent Uzbekistanu

W związku ze śmiercią wieloletniego, sprawującego autorytarną władzę prezydenta Islama Karimowa, w Uzbekistanie odbyły się wczoraj wybory głowy państwa.

2 września bieżącego roku zmarł Islam Karimow – autorytarny przywódca Uzbekistanu, których rządził nim od czasu gdy został, w 1989 roku, I sekretarzem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Uzbekistanu (ówczesnej filii KPZR), a w 1991 roku pierwszym prezydentem niepodległego państwa. Śmierć przywódcy spowodowała konieczność rozpisania przedterminowych wyborów. Poprzednie odbyły się w marcu 2015 roku.

We wczorajszych wyborach wystartowało czterech kandydatów. Centralna Komisja Wyborcza Uzbekistanu podała już ich wstępne wyniki. Zagłosowało łącznie 17 951 667 uprawnionych do głosowania co oznacza frekwencję na poziomie 87,73%. Zdecydowanie zwyciężył kandydat Ruchu Przedsiębiorców i Ludzi Interesu-Liberalno-Demokratycznej Partii Uzbekistanu Szawkat Mirziojew uzyskując 88,61% głosów. Daleko za nim uplasował się kandydat Ludowo-Demokratycznej Partii Uzbekistanu Charamżon Ketmanow z poparciem 3,73%. Narimon Umarow z Socjaldemokraytcznej Partii Uzbekistanu “Adżolat” otrzymał 3,46%. Na ostatnim miejscu znalazł się Sarwar Otamuratow na którego zagłosowało 2,35% uczestniczących w wyborach.

Szawkat Mirziojew urodził się w 1957 roku w rodzinie wiejskiego lekarza. W 1981 roku ukończył Taszkiencki Instytut Inżynierów Irygacji i Mechanizacji Rolnictwa, gdzie następnie pracował osiągając stanowisko prorektora. W 1990 dostał się do republikańskiego parlamentu. W latach 1992-1996 zarządzał jedną z dzielnic stołecznego Taszkientu, a w latach 1996-2001 był gubernatorem wilajetu dżyzackiego a w latach 2001-2003 wilajetu samarkandzkiego. Od 12 grudnia 2003 roku był nieprzerwanie premierem Uzbekistanu – jego nominację prezydent Karimow ponawiał w tym czasie jeszcze trzykrotnie – ostatni raz po zarszłorocznych wyborach prezydenckich. Po nagłej śmierci głowy państwa został wyznaczony na stanowisko pełniącego obowiązki prezydenta. Był również organizatorem państwowych uroczystości pogrzebowych.

Wybory obserowali wysłannicy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europei, Szanghajskiej Organizacji Współpracy oraz Wspólnoty Niepodległych Państw.

elections.uz/fergananews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply