Tatarzy czczą Grunwald

We wsi Rejże, w rejonie alituskim, z inicjatywy wspólnoty tatarskiej został odsłonięty pomnik upamiętniający bitwę pod Grunwaldem i Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda.

Ponad 5-metrowy granitowy pomnik ma kształt kolumny, na której są wypisane daty osiedlenia Tatarów na Litwie, bitwy pod Grunwaldem i lata panowania Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda.

Tym pomnikiem litewscy Tatarzy chcą utrwalić udział swych przodków w bitwie grunwaldzkiej i rocznicę osiedlenia się na ziemi litewskiej.

Według źródeł historycznych tatarska konnica, około 2 tys. osób, dowodzona przez Dżelal ad-Din, syna chana Złotej Ordy Tochtamysza, w znacznym stopniu przyczyniła się do zwycięstwa nad Zakonem Krzyżackim. Następnie, większość Tatarów, uczestników tej historycznej bitwy, dzięki wsparciu księcia Witolda Wielkiego, otrzymało ziemię w Wielkim Księstwie Litewskim. Dzisiaj na Litwie mieszka blisko 400 Tatarów.

Pomnik wzniesiono we wsi Rejże. Jest to jedna z najstarszych na Litwie wsi, gdzie mieszkają Tatarzy. Pierwszy meczet został tu wybudowany przed ponad 500 laty. Wokół wsi jest 13 tatarskich cmentarzy.

W uroczystości, udział wzięli też Tatarzy z Polski, w Rejże została zaprezentowana m.in. reprodukcja obrazu Jana Matejki “Bitwa pod Grunwaldem” w oryginalnych rozmiarach. Odbyła się też inscenizacja bitwy z udziałem łuczników z Polski oraz turniej rycerski w wykonaniu klubu rycerskiego z Kowna. Można było też spróbować specjałów kuchni tatarskiej.

(mak)/(www.znadwilii.lt)/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply