Tusk odmawia Dzieciom Zamojszczyzny

Prowadzony od 2009 r. przez Fundację Centrum Wysiedlonych na Zamojszczyźnie projekt budowy Muzeum Martyrologii Narodu Polskiego w Zamościu utknął w martwym punkcie. Powód? Brak wsparcia władz.

– Po raz pierwszy o finansowe wsparcie budowy prosiliśmy premiera już w grudniu 2010 roku. Szef rządu odpowiedział nam, że nie ma na ten cel pieniędzy. Byłem oburzony, tym bardziej że zaledwie dwa tygodnie po tej odmowie rząd podjął decyzję o sfinansowaniu kwotą 358 mln zł budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które wśród wielu Polaków budzi kontrowersje – relacjonuje Ryszard Wichorowski, prezes Fundacji Centrum Wysiedlonych na Zamojszczyźnie.

Również w późniejszym czasie Fundacja ponowiła tę samą prośbę do premiera i ministra kultury. W jednym z listów sugerowała, by na budowę muzeum w Zamościu przeznaczyć 1 proc. z sumy, jaką rząd wyłożył na budowę placówki w Gdańsku. – Do tej pory nie otrzymaliśmy na to pismo żadnej odpowiedzi ani od premiera, ani od ministra kultury – mówi Wichorowski.

O powody milczenia w sprawie dofinansowania projektu „Nasz Dziennik” zapytał w biurze rzecznika prasowego ministerstwa kultury. Odpowiedzi do dziś nie otrzymaliśmy. – Prosiliśmy samorządy różnych szczebli o wyasygnowanie środków, nawet niewielkich, na budowę muzeum. Większość wymawia się, że ma pustą kasę. Tylko nieliczni samorządowcy odpowiedzieli pozytywnie – dodaje Wichorowski.

Wzorem dla organizatorów Muzeum Martyrologii Narodu Polskiego, przy planowaniu placówki w Zamościu, jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Inwestycja w pierwotnych planach miała być podobnych rozmiarów, jej planowany koszt to 30 mln złotych.

Obecnie środki na budowę zbierane są jedynie poprzez sprzedaż tzw. cegiełek, ale to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Muzeum Martyrologii Narodu Polskiego w planach ma spełniać kilka funkcji. –Oczywiście będzie to obiekt, w którym eksponowane będą pamiątki przekazywane nam przez osoby wysiedlone przez Niemców z terenów Zamojszczyzny. Lecz oprócz tego muzeum ma pełnić funkcję edukacyjną, kulturalną oraz naukowo-dydaktyczną – zapewnia nasz rozmówca.

Poza tematem wysiedleń ludności Zamojszczyzny w placówce mają znaleźć się również informacje i dokumenty, pamiątki dotyczące martyrologii Polaków podczas II wojny światowej.

Fundacja Centrum Wysiedlonych na Zamojszczyźnie powstała w 2009 r. jako odpowiedź na aktywność Eriki Steinbach. Jej głównym celem jest budowa Muzeum Martyrologii Narodu Polskiego „Centrum Wysiedlonych na Zamojszczyźnie”. Fundacja cały czas zbiera eksponaty związane z wysiedleniami, choć nie ma środków na budowę obiektu, w którym mogłaby je prezentować. Tymczasem od czerwca br. w Berlinie, przy znaczącym wsparciu finansowym tamtejszego rządu, trwa budowa centrum, które ma dokumentować wojenne i powojenne wysiedlenia z terenów Europy, głównie Niemców, sprawców wojny.

Maciej Walaszczyk

“Nasz Dziennik”

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply