Widoki i zmyłki

JEST: sobota 26 VI 2010

BYŁ: czwartek 26 VI 2010

Poselskie przybycie

Skończyliśmy na tym, jak to król był trzy dni w Wolborzu i jak “przybyli do jego Najjaśniejszego Majestatu posłowie panów węgierskich Mikołaja Gara i Ścibora ze Ściborzyc” z wiadomością o przedłużeniu rozejmu. Myślę, że stało się to raczej we środę 25, bo potem to już pozostawał tylko ranek 26. Ale też co najmniej półtorej dnia musiało upłynąć, żeby spieszący się jeźdźcy dotarli z Torunia do Wolborza. W Wolborzu mieli co oglądać i na pewno chcieli to oglądać, i na pewno im to oglądanie zlecono.

Poselskie widoki

Otóż w Wolborzu –

“…zgodnie z nakazem króla byli już niektórzy prałaci i doradcy i niemal cała siła wojska polskiego z wyjątkiem wojsk i rycerzy wielkopolskich, którzy wyszli królowi naprzeciw dopiero nad Wisłą. Był tam również baron czeski Sokół z innymi obcymi rycerzami najętymi na żołd. Zebrały się również podwody żywności, czterokonne zaprzęgi do dział i reszta sprzętu wojennego.”

I odjazd

Jak tylko posłowie zobaczyli, co i jak, i powiedzieli królowi, co i jak – byli świadkami zmiany sytuacji. Bo we czwartek 26 czerwca rano “król polski Władysław rusza po śniadaniu z Wolborza z oddziałami i zastępami swoich wojsk. Pierwszy postój urządził w Lubochni…”

Tak więc posłowie byli chyba przekonani, że wyprzedzają królewskie wojsko, które lada chwila, czyli za parę dni pojawi się na pomorsko-kujawskiej granicy. Na pewno też zdali wielkiemu mistrzowi sprawę z liczby rycerstwa i stanu ducha Jagiełły…

Fałszywe kalkulacje

… a wielki mistrz na pewno spodziewał się, że przeciwnik chce go zmylić – ale nie wiedział jeszcze, gdzie tkwi zmyłka. Relacja posłów musiała go upewnić co do jednego – że król się zbliża… a jeśli nawet sprawia wrażenie, że się oddala, to dla zmyłki…

Tymczasem, o dziwo! Przeciwnik miał się oddalać naprawdę!

Jacek Kowalski

– – – – – – – – – – – – –

Tekst Jana Długosza podaję w przekładzie Julii Mrukówny, wg wydania: Jana Długosza Roczniki czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego, t. VI/2, I, Księga 10 i 11, 1406-1412, red. J. Garbacik, K. Pieradzka, przeł. J. Mrukówna, Warszawa 1982

– – – – – – – – – – – – –

ZOBACZ: fragmenty nowego programu JK i Klubu Świętego Ludwika “Grunwald po Kowalsku”; płyta wkrótce, premiera miała miejsce 20 maja, mp3 pod adresem:

http://www.jacekkowalski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=133&Itemid=81

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply