Rachuby Wielkiego Mistrza

JEST: piątek 25 VI 2010

BYŁA: środa 25 VI 1410

Poselstwo

Jak pamiętamy, po spożyciu spokojnego śniadanka w Sulejowie (w dniu św. Jana Chrzciciela, kiedy to wygasało zawieszenie broni z Krzyżakami), Jagiełło – “…przybył do miasta Wolborza”, gdzie “zatrzymał się przez trzy dni na ciągłych rozmowach z doradcami”. Przebywał tu zatem od 24 do 26 czerwca. Jednocześnie z Torunia jechali owi przedstawiciele króla węgierskiego, aby pod wpływem płonących, pogranicznych wiosek krzyżackich przedstawić królowi propozycję przedłużenia rozejmu. Przybyli do Wolborza albo 25, albo dopiero 26 czerwca, a relacjonując sprawę przedłużenia rozejmu o dziesięć dni, to jest do 4 lipca, prosili króla, “aby polecił go przestrzegać i nie pozwalał teraz pustoszyć lub najeżdżać ziem wrogów”.

Pożytki z tegoż…

Król zaś “…zgodził się na to zawieszenie broni. Było ono bowiem bardzo pożyteczne dla niego i jego planów, ponieważ w ciągu zawieszenia broni mogły się zgromadzić i dotrzeć do ziem krzyżackich wojska jego Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.”

…i zagrożenia

Z opisu Długosza wnioskujemy, że wielki mistrz popełnił wielkie zaniedbanie. Nie przygotował żadnej akcji na dzień, w którym upływał rozejm… co uczynił za to król polski. A z kolei, gdy wielki mistrz zobaczył, że płoną wioski zakonu – poprosił o rozejmu tego przedłużenie. Czy tak postępuje wódz wielkiego mocarstwa? Ale może Długosz przesadza, my zaś mylimy w domysłach. Sądzić należy, że wielki mistrz na coś liczył. Na coś ważnego. Nie chciał uderzać pierwszy, bo czekał na przeciwnika na swojej ziemi… i pewnie chciał czekać w spokoju… ale chciał wiedzieć, co się dzieje w obozie przeciwnika. A co się działo? Ciąg dalszy nastąpi.

Jacek Kowalski

– – – – – – – – – – – – –

Tekst Jana Długosza podaję w przekładzie Julii Mrukówny, wg wydania: Jana Długosza Roczniki czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego, t. VI/2, I, Księga 10 i 11, 1406-1412, red. J. Garbacik, K. Pieradzka, przeł. J. Mrukówna, Warszawa 1982

– – – – – – – – – – – – –

ZOBACZ: fragmenty nowego programu JK i Klubu Świętego Ludwika “Grunwald po Kowalsku”; płyta wkrótce, premiera miała miejsce 20 maja, mp3 pod adresem:

http://www.jacekkowalski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=133&Itemid=81

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply