Zaproszenie do Niemenczyna


Zwiedzanie Rejonu Wileńskiego mającego nieco inną specyfikę niż solecznicki najlepiej zacząć od Niemenczyna. Jest to nieformalna stolica Rejonu Wileńskiego oraz bardzo ważny na Wileńszczyźnie ośrodek polskości.

Organizowane są w nim liczne imprezy kulturalne i festiwale Związku Polaków na Litwie, stanowiące wizytówkę kultury polskiej na Wileńszczyźnie. Należy do nich m.in. “Kaziuczek niemenczyński”, festiwal kultury polskiej “Kwiaty Polskie” itp.

Zapoznać się z kulturą Wileńszczyzny można w Niemenczynie nie tylko podczas imprez, ale praktycznie codziennie. W miasteczku istnieje bowiem Muzeum Etnograficzne Wileńszczyzny. Powstanie tej placówki zostało zainicjowane przez Związek Polaków na Litwie w 1991 r. Miała ona w zamyśle działać na rzecz kształtowania świadomości narodowej mieszkańców i propagowania wielokulturowości regionu. Muzeum powstawało etapami dzisiaj ma już swoje oddziały w Sużanach, Gliniszkach i Borejkowszczyźnie. Trafić w samym Niemeczynie do muzeum bardzo łatwo. Mieści się ono w starej odpowiednio zaadaptowanej remizie strażackiej. Poziom jego jest gwarantowany, bo patronat nad nią sprawuje Katedra Etnologii Uniwersytetu Warszawskiego. Siedziba placówki jest tuż za mostem na Wilii, po jej zwiedzeniu trzeba się koniecznie udać do drugiej mieszczącej się w niej instytucji, którą jest Centrum Informacji Turystycznej Rejonu Wileńskiego. Tu bowiem możemy otrzymać wszelkie informacje na temat Wileńszczyzny i bez trudu zaplanować sobie cały na niej pobyt. Bardziej wyczerpującej informacji nie otrzymamy nigdzie. "pic_2_2"

Z Centrum możemy oczywiście skontaktować się wcześniej (tel. 8-670) 31543, e-mail: [email protected]. W Niemenczynie warto oczywiście zanocować, noclegi oferuje m.in. Dom Kultury w Niemenczynie tel. (8-5) 2371 271. Możemy też zatrzymać się w motelu “Svajone” tel. (8-5) 2637449, fax. (8-5) 232 6800 i kom. 8- 698-48186 tel. kierunkowy na Litwę 00370. Spędzić noc w pobliżu Niemenczyna można też w zagrodzie agroturystycznej w Riewie, nosi ona nazwę “Baran – Rapa” i należy do Michała Stefanowicza. Leży ona nad brzegiem Wilii w otoczeniu lasu. Do dyspozycji gości są 32 miejsca noclegowe w 4 domkach. Do dyspozycji gości są: pola namiotowe, ruska łaźnia z pokojem wypoczynkowym i kominkiem, miejsce do gry w siatkówkę, piłkę nożną i tenisa. (tel. +370 617 49 151, +370 613 90 740, e- mail: [email protected].) Na gości z Polski czeka też “Zagroda Elwiry Sawczenko” w Kukuciszkach tel. kom. +370 615 68 12. W samym Niemenczynie na nocleg ze śniadaniem zapraszają też Tadeusz i Jolanta Nedwieccy tel. +370 69 84 81 86 .

Jeżeli zanocujemy w Niemenczynie powinniśmy koniecznie odwiedzić stojący na wzniesieniu kościół św. Michała Archanioła, wybudowany staraniem Aleksandra Parczewskiego z Nowego dworu, w latach 1848 – 1855, według projektu Józefa Mackiewicza. W środku można zobaczyć kopię obrazu “Przemienienia Pańskiego” Rafaela pędzla Róży Parczewskiej, “Matkę Boską” Szymona Czechowicza, znajdującą się w lewym bocznym ołtarzu oraz organy, należące pierwotnie do katedry wileńskiej."pic_3_1"

Będąc w Niemenczynie powinniśmy także odwiedzić tzw. Las Niemenczyński. Wydeptane dukty, odchodzące od asfaltowej drogi nr 102 zaprowadzą nas nad urokliwe jezioro Giela.

Z Niemenczyna przez Pikieliszki Marszałka możemy udać się do Mejszagoły.

Marek A. Koprowski

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply