Z Ejszyszek do Białej Waki i Rudnik


Opuszczając Ejszyszki i jadąc w kierunku Wilna warto odwiedzić Białą Wakę i Rudniki, dwie miejscowości leżące w samym sercu Puszczy Rudnickiej, mocno związanej z dziejami Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej. To tu przebywali polscy władcy, romansował z Barbarą Radziwiłłówną Zygmunt August, a swoje twierdze w puszczańskich ostępach mieli powstańcy styczniowi oraz akowcy.

Ejszyszki od Białej Waki dzieli 26 kilometrów. Miasto to, najmłodsze w rejonie solecznickim, jest położone nad rzeką Waką po południowej stronie Gór Ponarskich. Liczy około tysiąca mieszkańców, z których 62% stanowią Polacy. Powstało ono w 1950 r., gdy w okolicy rozpoczęto eksploatację ogromnych złóż torfu.

Znajduje się tu opuszczony i zniszczony pałac Łęskich z 1873 r., za którym rozciąga się pięciohektarowy zniszczony park krajobrazowy z XIX w., użytkowany obecnie przez Wileńską Wyższą Szkołę Rolniczą, ogromnie zasłużoną dla rolnictwa Wileńszczyzny. Odwiedzić trzeba także muzeum regionalne, które zgromadziło ponad tysiąc eksponatów ilustrujących historię terenów Białej Waki należącej wcześniej do Radziwiłłów i Oskierków. "baznycia3_1"

Odbijając w prawo w stronę Rudnik musimy koniecznie zboczyć w stronę jeziora Popis. Jest to zbiornik wodny o powierzchni 210ha, w którym występuje ponad 200 gatunków zwierząt i 274 gatunki roślin. Dla miłośników wypoczynku na łonie przyrody jezioro to wraz z otoczeniem stanowi prawdziwy raj.

Leżące kawałek dalej od jeziora Popis Rudniki, to dawna wieś królewska założona najprawdopodobniej przez Kazimierza Jagiellończyka, a rozbudowana w czasach Zygmunta Starego. To on ufundował w niej kościół i wzniósł kilka pałacyków myśliwskich. W jednym z nich odbywał schadzki z Barbarą Radziwiłłówną sam Zygmunt August. Tu też w alkierzu jej zwłoki oczekiwały przez kilka dni na przewiezienie do katedry wileńskiej, gdzie ostatecznie zostały złożone."paminklas1_1"

Dziś po pałacykach myśliwskich w Rudnikach nie ma oczywiście śladu. Podobno jeszcze w XIX w. można je było oglądać. Głównym zabytkiem współczesnych Rudnik jest drewniany kościół z 1790 r. – jeden z najstarszych zabytków tego typu na Litwie. Charakteryzuje się on między innymi bardzo ciekawym ołtarzem.

W pobliżu Rudnik możemy też jeszcze zobaczyć postawiony w 1975 r. pomnik ku czci uczestników powstania styczniowego, którzy w okolicznych kompleksach Puszczy Rudnickiej toczyli z wojskami carskimi szereg potyczek. "baznycia4_1"

Niedaleko od Rudnik znajduje się także zbiorowa mogiła dwudziestu pięciu żołnierzy AK (z grupy “Komara” Czesława Stankiewicza) poległych w 1945 r. w walce z oddziałem NKWD. Znajduje się na niej pomnik ufundowany w 1993 r. przez polską Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Z Rudnik wyjeżdżamy już do Jaszun, gdzie też warto się zatrzymać na dłuższą chwilę.

Marek A. Koprowski

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply