Rzymkowski dla Kresów.pl: powinniśmy wykorzystać otwarcie Białorusi na Polskę, mamy wiele zbieżnych interesów

– Białoruś rzeczywiście chce się otworzyć na Polskę i powinniśmy tę szanse wykorzystać. Tym bardziej, że mamy naprawdę zbieżne interesy w zakresie wymiany handlowej czy technologicznej. Do tego dochodzi również kwestia dosyć krytycznej oceny polityki Wilna i Kijowa przez Białorusinów – mówi Kresom.pl poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15, Endecja).

Zdaniem posła Kukiz’15 i Stowarzyszenia Endecja Tomasza Rzymkowskiego, który przebywał na Białorusi przy okazji w forum biznesowego „Dobrosąsiedztwo 2016”, może ono być początkiem nowego otwarcia w polsko-ukraińskich stosunkach gospodarczych. Wzięło w nim udział ponad 100 polskich firm. Przypomniał, że rozpoczęło się ono od deklaracji wicepremierów Polski i Białorusi, którzy podkreślił ten aspekt współpracy obu krajów. – Także podczas nieformalnych rozmów z przedstawicielami białoruskiego biznesu czy nauki było widać, że nasze interesy gospodarcze i polityczne są zbieżne z interesami Białorusi praktycznie w 100 proc. Oni są bardzo zainteresowani współpracą gospodarczą i naukową z Polską. Taka deklaracja została też wyartykułowana ze strony polskiej– mówi Kresom.pl Tomasz Rzymkowski.

We wtorek podpisano szereg umów partnerskich pomiędzy poszczególnymi izbami gospodarczymi. – Widać, że wektor współpracy jest bardzo zbieżny– zaznacza poseł. – Do tego dochodzi również kwestia dosyć krytycznej oceny polityki Wilna i Kijowa przez Białorusinów, którzy również mają problemy we współpracy z Litwą i Ukrainą.

Zdaniem Rzymkowskiego, przedstawiciele Białorusi nie chcą specjalnie wnikać w kwestie dotyczące polityki międzynarodowej. – Wydaje mi się, że pod tym względem polski rząd prowadzi dobrą politykę, ponieważ nie podnosi tych kwestii. Tym bardziej, że widać, iż Aleksander Łukaczenka chce stopniowo, ewolucyjnie rozszerzać swobody obywatelskie– uważa Rzymkowski.

Poseł Kukiz’15 zwrócił również na ważny gest ze strony polskiej – uznanie białoruskich wyborów parlamentarnych przez Polskę. Zaznacza, że powoli rozwija się także współpraca dwustronna pomiędzy parlamentami Polski i Białorusi. – Moim zdaniem już niedługo większa grupa polskich posłów uda się do Mińska z wizytą studyjną– powiedział z zadowoleniem Rzymkowski. Bardzo pozytywnie ocenił również polskiego ambasadora na Białorusi, Konrada Pawlika, który jego zdaniem rozumie nadarzającą się okazję.

– Białoruś rzeczywiście chce się otworzyć na Polskę i powinniśmy tę szanse wykorzystać. Tym bardziej, że mamy naprawdę zbieżne interesy – czy to w zakresie wymiany handlowej czy technologicznej. Moim zdaniem należy pochwalić polski rząd, że rozumie tę sytuację, w której współpraca z Białorusią może przynieść Polsce wymierne korzyści– powiedział poseł Rzymkowski.

Jak informowaliśmy wcześniej, wicepremier Mateusz Morawiecki zadeklarował na łamach wtorkowego dziennika “SB. Biełaruś Siegodnia” gotowość do aktywizacji współpracy gospodarczej Polski z Białorusią.

Rząd Polski podejmuje działania na rzecz rozwoju współpracy polsko-białoruskiej. Wpisuje się to w proces poprawy relacji między Unią Europejską i Mińskiem, a także szerzej – między Białorusią i Zachodem– pisze wicepremier Morawiecki, podsumowując swoją poniedziałkową wizytę w Mińsku. W jej trakcie polski polityk spotkał się m.in. z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką i premierem Andrejem Kabiakouem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Morawiecki: Gospodarka może być filarem współpracy polsko – białoruskiej

Morawiecki zaznacza, że mimo różnych okresów w relacjach wzajemnych w ciągu minionych 25 lat, Polska i Białoruś były, są i będą szanującymi się nawzajem sąsiadami.

Polska filozofia opiera się na przekonaniu, że normalizacja relacji powinna być wszechstronna, obejmować wszystkie dziedziny. W naszych relacjach są bardziej i mniej trudne kwestie, ale jestem przekonany, że mając dobrą wolę, uczciwie pracując i wykazując się cierpliwością, będziemy mogli rozwinąć najbardziej perspektywiczne dziedziny i rozwiązać wszystkie problemy– pisze polski wicepremier.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:.Energetyczna oferta Białorusi przy okazji wizyty wicepremiera Morawieckiego w Mińsku

Morawiecki zaznacza, że rośnie eksport polskich towarów rolno-spożywczych, czego logicznym następstwem powinny być inwestycje w sektorze przetwórstwa żywności, a także tworzenie wspólnych przedsiębiorstw oraz transfer sprzętu i technologii. Wicepremier zwrócił też uwagę na perspektywy współpracy logistyczno-transportowej, ze względu na położenie geograficzne Polski i Białorusi.

Chcemy rozwijać magistrale, które będą łączyć Wschód z Zachodem, Północ z Południem– pisze Morawiecki, wskazując m.in. możliwość wspólnego włączenia się w chiński Nowy Jedwabny Szlak, a także współpracę lokalną, perspektywę budowy kanału Dniepr-Wisła i ułatwienia dostępu białoruskich towarów do polskich portów.

KRESY.PL / mt

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. pro_patria
    pro_patria :

    Ciekawe, czy pisiory wykorzystają nadarzającą się okazję wzmocnienia Polski przeciw maluczkim litwinkom i banderowskiej upainie, czy też przeważy nieodwajemniona miłość do skąpanego we krwi Rodaków kraiku-żartu historii ??

  2. algirdaitis
    algirdaitis :

    Jak najbardziej podjac wspolprace z Bialorusia i ja wesprzec. Bardzo wielu bohaterow i swiatlych ludzi dala Bialorus Rzeczpospolitej. To glownie z Bialorusinami Polacy budowali potege Rzeczpospolitej. Im nalezy pomagac a nie zawsze niewdziecznej, zawsze powstanczej i warcholskiej a dzis banderowskiej Ukrainie czczacej mordercow niewinnych cywili.

  3. gregoson
    gregoson :

    Lipinski, czytasz chłopie przed opublikowaniem to co żeś napisał?
    ,,który przebywał na Białorusi przy okazji w forum biznesowego „Dobrosąsiedztwo 2016”, może ono być początkiem nowego otwarcia w polsko-ukraińskich stosunkach gospodarczych. ”
    albo to:
    ,, Aleksander Łukaczenka ”
    Używanie słów ,,sowiecki” ,,postsowiecki” zamiast ,,radziecki” i ,,postradziecki” jak w paszkwilu o poborowej armii Białorusi świadczy o daleko posuniętej rusofobii.