Zakończyło się spotkanie na szczycie V4 w Rzeszowie.

Dzisiaj w Rzeszowie zakończyło się dwudniowe spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). Wzięli w niej udział: Andrzej Duda, Andrej Kiska ze Słowacji, Milosz Zeman z Czech i Janos Ader z Węgier. Po spotkaniu, Andrzej Duda oświadczył: Plan budowy gazociągu Nord Stream 2 nie ma uzasadnienia ekonomicznego, inwestycja ma charakter polityczny, a jej realizacja zaburzy możliwość budowania sprawnej unii energetycznej w Europie.

W trakcie dzisiejszej trzeciej i ostatniej sesji plenarnej szefowie pańśtw dyskutowali o bezpieczeństwie rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. W panelu wziął także udział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczowicz.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Łańcut i Rzeszów: spotkanie prezydentów V4 w Polsce

Na konferencji prasowej Andrzej Duda powiedział: Tutaj stanowisko naszych państw jest jednoznaczne. Wszyscy panowie prezydenci podtrzymują brak uzasadnienia ekonomicznego dla tej inwestycji, natomiast(podtrzymują – PAP)przekonanie o tym, że ta inwestycja ma charakter polityczny, a przede wszystkim, że jej realizacja zaburzy możliwość budowania sprawnej unii energetycznej w Europie.Sprawnej, to znaczy takiej, która rzeczywiście zapewni konkurencyjność dostaw, a tym samym rzeczywistą dywersyfikację źródeł dostaw gazu dla Europy, przechylając szalę zdecydowanie w jedną stronę, tzn. w stronę dostawcy wschodniego jakim jest Gazprom, czyli Rosja.

Andrzej Duda stwierdził także, Polska w trakcie spotkania podnosiła kwestię konieczności jest dywersyfikacja dostaw i poszukiwanie nowych źródeł. W realizacji celu poszukiwania nowych źródeł Polska otworzyła gazoport w Świnoujściu, dzięki któremu może ona kupować gaz skroplony LNG z różnych źródeł na całym świecie.

Zgodę głów państw w kwestii energii potwierdził prezydent Słowacji Andrej Kiska. Powiedział on: potrzebujemy dywersyfikacji źródeł, nie możemy być uzależnieni tylko od gazu rosyjskiego.Słowacki prezydent pokreślił znaczenie polskiego terminalu, a także możliwy import gazu z Norwegii. Zaznaczył, że państwa grupy powinny przedyskutować kwestię sprowadzania gazu z Azerbejdżanu. Podkreślił również, że ważna jest rozbudowa połączeń gazowych pomiędzy krajami regionu.

kresy.pl / stooq.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    Czy V4 dopłaci do polskiego gazoportu i rurociągu z Norwegii? Chcą dywersyfikacji, więc Rosja uprzejmie w 2020r. przestanie przesyłać gaz przez Ukrainę i oni mogą sobie kupować ten gaz z Polski, oczywiście po zbudowaniu rurociągów. Będą mieli też okazję skorzystać z rosyjskiego gazu w hubie na terenie Grecji, ale nie ma przymusu.

  2. malkontent
    malkontent :

    Duda szuka koalicji antystreamowej , to jakieś kuriozum , najpierw pisdzielcy popierają kradzież gazu przez ukropów, sami nie chcą Jamal 2 i wszystko robią by Rosjanie nie przesyłali gazu przez Polskę, a teraz “eksperci ekonomiczni ” twierdzą, że Stream II nie ma uzasadnienia ekonomicznego heheheh dla pisdzielców to pewnie tak, ale dla zachodniej Europy to jak najbardziej ekonomiczne. Nie dziwi taka postawa PISdzielców , niechby nawet 2 razy drożej ale nigdy nie od ruskich hehehe bo PISdzielcy dla Polski i Polaków to najeźdźca i okupant