Projekt dokumentu zakładał zwrócenie się do ukraińskiego parlamentu ws. „ustanowienia 18 marca Dniem pamięci ukraińskich ofiar rosyjsko-bolszewickiego, niemieckiego, węgierskiego i polskiego reżimu okupacyjnego”.

Podczas sesji lwowskiej rady obwodowej 29 listopada deputowani zajęli się projektem uchwały „O uhonorowaniu na terytorium Lwowszczyzny pamięci ukraińskich ofiar okupacyjnych reżimów: rosyjsko-bolszewickiego, niemieckiego i polskiego”. Inicjatorami uchwały byli przedstawiciele organizacji pozarządowych i historycy, w tym przedstawiciele Centrum Niezależnych Studiów Historycznych, Centrum Odrodzenia Narodowego im. Stepana Bandery oraz historycy z Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki.

W projekcie uchwały przewidziano m.in. upamiętnienie „ukraińskich ofiar reżimów okupacyjnych”, porządkowanie i instalację tablic pamiątkowych poświęconych Ukraińcom, którzy „walczyli z okupantami i zginęli z ich rąk”, a także zbieranie wspomnień, prace archiwalne czy wystawy tematyczne.

Projekt dokumentu zakłada też zwrócenie się do ukraińskiego parlamentu o przyjęcie przez niego regulacji ws. „Ustanowienia 18 marca dniem pamięci ukraińskich ofiar rosyjsko-bolszewickiego, niemieckiego, węgierskiego i polskiego reżimu okupacyjnego”.

Przeczytaj: Wołyń: lokalne władze domagają się „adekwatnej odpowiedzi” na działania Polski i potępienia Akcji „Wisła”

Czytaj także: Czołowy ukraiński pisarz: ustanówmy Dzień Pamięci Ofiar Brutalnych Represji II RP na Ukraińcach

Szefowa frakcji Bloku Petra Poroszenki w lwowskiej radzie obwodowej Kateryna Kenio uważa, że teraz nie jest czas na to, by konfliktować się z innymi, sąsiednimi krajami. – Przyjęcie takiej uchwały oznacza konfliktowanie się z Niemcami, Polakami i Węgrami– uznała deputowana. Z kolei Ihor Teniuk z neobanderowskiej „Swobody” powiedział, że „szanuje się tylko tych, którzy szanują sami siebie”. Zdaniem większości deputowanych rady, obecnie nie czas na zajmowanie się takimi kwestiami. Decyzja ta spotkała się z niezadowoleniem i krytyką ze strony powiązanego ze Swobodą portalu vgolos.ua.

Czytaj więcej:

Tarnopol: Neobanderowcy ze „Swobody” chcą rozwiązać „problem” polskich pomników

Ukraina: udostępniono tekst projektu uchwały o „polskim ludobójstwie” [+FOTO]

Vgolos.com.ua/ Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. kojoto
    kojoto :

    Ile trzeba mieć w sobie jadu i nienawiści, żeby w tak perfidny sposób oskarżać swoje ofiary o jakiekolwiek winy. Robią to zarówno ukraińcy jak i rosjanie. Jedni i drudzy bezczelnie żądaja od Polski uznania dla pomników “chwały” ich siepaczy z UPA, SS, NKWD, AC. A kiedy Polacy biorą sprawy w swoje ręce to padają ze strony tego bydła najbardziej absurdalne oskarżenia. Że to rzekomo Polacy przeprowadzili jakies ludobójstwo czy to na ukraińcach, czy to rosjanach, że Polska jest opresyjna dla mniejszości narodowych, że Polska jest jak ISIS… temu bełkotowi nie ma końca, a co gorsza mozna go nawet zobaczyć na tym forum – w wykonaniu różnych prowokatorów.

    • kojoto
      kojoto :

      im gorzej tym lepiej..? to najbardziej się będziesz cieszył jak PiSowska i POwska agentura doprowadzi do totalnego upadku Polski..? Przecież nie ma takich antypolskich działań, które zniechęciły by PiS czy PO do pomocy szowinistom ukraińskim…

      • tagore
        tagore :

        Wizyta Kuczmy w formacie “Mińskim” świadczy o nieciekawym dla Neobanderowców stanowisku
        Pana z Kotem. Dobrze ,że prą do konfrontacji inni zaczynają być ostrożni.To głosowanie w radzie Lwowa o tym świadczy.

        tagore